Středoškoláci ze tří škol v Karlovarském kraji budou muset zřejmě jezdit jinam.

Středoškoláci ze tří škol v Karlovarském kraji budou muset zřejmě jezdit jinam. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Tři školy v Karlovarském kraji mají namále. Radní je chtějí zrušit

  • 2
Rušení tří středních škol a omezení tříd víceletých gymnázií schválila v pondělí krajská vláda KSČM a ČSSD. Doporučila tak zastupitelstvu, aby na prosincovém zasedání rozhodlo o zavření odborné školy a učiliště v Nejdku, průmyslovky v Lokti a také obchodní akademie a gymnázia v Chodově.

Pondělní hlasování v krajské radě dopadlo ale těsně. Pro bylo jen pět komunistů, čtyři sociální demokraté se zdrželi nebo se postavili proti. I to může být podle některých členů ČSSD důvod, proč vyvolat smírčí řízení o platnosti koaliční smlouvy s KSČM.

Strany si totiž před rokem zakázaly hlasovat jedna proti druhé. Komunisté upozorňují na to, že je žáků málo, volných míst ve školách až příliš a tento rozpor je nutné vyřešit.

"Je třeba někde ubrat, aby ostatní školy měly dost peněz na výuku a aby mohly udržet kvalitní pedagogické sbory. Úpravy nebudou drastické. Trochu zabolí, ale je to ku prospěchu věci," řekl náměstek hejtmana Jaroslav Borka (KSČM).

Rušení škol vyvolává hádky politiků a protesty rodičů

Naopak podle dalšího z náměstků Martina Havla (ČSSD) rušení škol a úspora čtyř milionů korun ročně nic neznamená. "Je to rychlé hurá řešení. Nesouhlasím s ním, rozhodnutí mě naštvalo," prohlásil Havel.

V radě chtěl hlasovat pro variantu B - pro změny ve struktuře oborů na školách, na to ale nedošlo. "V zastupitelstvu v prosinci může skončit hlasování jinak," doufá Havel.

Do prosincového definitivního rozhodnutí se dají čekat hádky politiků a protesty rodičů, ředitelů i starostů z měst, kde ohrožené školy sídlí. Třeba vedení Lokte chce připomenout hejtmanovi Josefu Novotnému (ČSSD) jeho nedávná slova v médiích. Například pro MF DNES Novotný zapochyboval, že se rušením škol nějak výrazně ušetří.

"Žáků ubylo, s nimi ubylo i kantorů, takže mzdové náklady také klesly. Kraj platí provoz škol. Ušetřil by ročně asi 1,5 milionu korun za každou zavřenou školu. Jenže pro obec má škola větší přínos než je tato úspora," řekl hejtman s tím, že on má ale jen jeden hlas.

Ředitel nejdeckého učiliště Josef Dvořáček varoval, že studenti by museli dojíždět jinam a vzdělání se pak stane hůře dostupné pro žáky z příjmově slabších rodin. "Sníží se konkurenceschopnost měst, z nichž mají školy zmizet. A poroste riziko zvýšení nezaměstnanosti v příhraničí," míní ředitel.

Dvořáček tvrdí, že nemá problém naplnit klíčové obory. "Zájem o ně je vysoký, naši absolventi nefigurují v evidenci úřadu práce," dodal ředitel.

Z plánu kraje není nadšena ani strojírenská společnost Witte Nejdek, druhý největší zaměstnavatel v regionu. Se školou spolupracuje a pomáhá vychovávat specialisty díky exkurzím, přednáškám i odbornému výcviku přímo v provozech firmy.