Obyvatelé Jenišova mají bagry nad zahradami a kvůli kaolinovému dolu se bojí o...

Obyvatelé Jenišova mají bagry nad zahradami a kvůli kaolinovému dolu se bojí o zdraví. Prach prý dolétne až do Karlových Varů. | foto: archiv spolku Zdravé životní prostředí - Jenišov

Lidé v Jenišově chtějí referendum proti kaolinovému dolu za jejich domy

  • 2
Povrchový důl s těžbou až 100 tisíc tun kaolinu ročně chystá v Jenišově otevřít firma Sedlecký kaolín. Obyvatelé se bojí o zdraví své i lidí ze sousedních Karlových Varů. Proto chtějí vyhlásit místní referendum. Starosta Ivan Truksa ale říká, že plebiscit nic neřeší.

Kamil Burda z Jenišova na Karlovarsku žije v rodinném domě s manželkou a dcerami, devítiměsíční Eliškou a tříletou Karolínkou.

„Důl na kaolín budeme mít pětačtyřicet metrů za naší zahradou. Kvůli západním větrům čeká ohrožení zdraví polétavým prachem nejen místních obyvatele, ale i lidi v okolních obcích a hlavně v Karlových Varech. Do jeho centra s Vřídlem to je vzdušnou čarou jen pět kilometrů,“ řekl Burda který je aktivistou spolku Zdravé životní prostředí - Jenišov.

Dodal, že když se postaví na nově nahrnutý val, který odděluje budoucí důl od domu, má jako na dlani karlovarský lázeňský hotel Thermal i s okolím.

Členové jenišovského spolku chtějí při podzimních komunálních volbách prosadit místní referendum. Vycházejí ze zkušeností sousedních Božičan, kde většina lidí řekla ne dvakrát většímu lomu (více čtěte zde).

V Jenišově začaly práce na skrývce ornice a budování ochranných valů. „Zahájení těžby je podmíněno testovacími zkouškami v souvislosti se 120 milionovou investicí na zpracování titaničitých kaolinů a zároveň s technologickými zkouškami u společnosti Thun 1794,“ uvedl generální ředitel Sedleckého kaolinu Vojtěch Zítko.

Argumentuje, že místní lidé dobrovolně těžbu akceptovali, když si nechali postavit domy v blízkosti chráněného ložiskového území. To bylo stanoveno již několik let před vlastní koupí pozemku a stavby.

A strach lidí z poškození zdraví? „Zpracovává se ekologický audit, který garantuje, že tyto obavy jsou neopodstatněné a samozřejmě se bude při těžbě měřit prach a hluk tak, jak to máme uvedeno v podmínkách procesu EIA,“ ubezpečuje Vojtěch Zítko.

Ložisko kaolinu je vyznačené v územním plánu

Obyvatelé Jenišova se obrátili na radnici, aby jim zajistila stanovisko nezávislé právní kanceláře z Brna, která se specializuje na ekologii.

„Právnička po měsíčním prověřování napsala, že se těžbě kaolínu nedá v současnosti zabránit, protože má Sedlecký kaolin vše v pořádku. A i kdybychom chtěli těžbu překazit, vše je už dávno promlčené,“ vysvětlil starosta Ivan Truksa.

Nikdo podle něj nemůže popřít, že v územním plánu Jenišova je od roku 1999 vyznačené ložisko kaolinu. Vedení obce tvrdí, že nechce svým občanům házet klacky pod nohy, takže poslalo stížnosti na krajský úřad, ministerstvo životního prostředí i Báňský úřad v Sokolově.

Starosta ale vidí referendum jako bezzubé. „Vemte si, že důl je jako stavba. Pokud máte v ruce stavební povolení a stavební úřad nic neporušil, tak sousedé mohou křičet, ale nikdo s tím nic neudělá,“ myslí si.

Jenišovští se přesto hodlají bránit. Kvůli náhradě škody zvažují žalobu na členy zastupitelstva, kteří v roce 2008 těžbu kaolinu schválili. „Škodu, která se týká poklesu kupní ceny nemovitostí, odhadujeme na více než sto milionů korun,“ sdělil obyvatel Jenišova a právník Milan Tomeš.