Ilustrační snímek

Ilustrační snímek

Číňané investují v Sokolově miliardu do firmy, která zaměstná 200 lidí

  • 6
Miliardová investice a až dvě stovky nových pracovních příležitostí pro Sokolov a okolí v závodě na výrobu disků kol. Právě k tomu otevírá cestu čtvrteční podpis smlouvy zástupce čínské společnosti Shijiazhuang Zhongxing Machinary s českým protějškem z Czech Industry Group.

Ze smlouvy o budoucí spolupráci a investicích vyplývá, že nový závod se může začít stavět v Sokolově příští rok. Pokud vše poběží podle představ obou stran, mohly by první disky kol k osobním autům opustit brány podniku na podzim roku 2017.

Společný česko-čínský podnik bude na západě Čech vyrábět disky kol k osobním autům podle patentu, který má čínská strana zaregistrovaný po celém světě.

„Doposud se disky vyrábějí svařováním z několika vylisovaných částí. Nová technologie pracuje bez nutnosti svařovat. Zjednodušeně řečeno: na jedné straně dáte do linky hromadu železa a na druhé vyleze kompletní disk,“ přiblížil technologii Vojtěch Vágner, ředitel sokolovského podniku.

Čínská společnost z provincie Hebei se zaměřuje především na výrobky určené pro zemědělství. Novou technologií, kterou poprvé v praxi předvede právě v Sokolově, chce prorazit na evropský automobilový trh.

Číňanům se zamlouvá blízkost Německa

„Navštívili jsme několik zemí. Maďarsko, Turecko, ale i USA. Po třetí návštěvě České republiky jsme se rozhodli, že podnik postavíme právě zde,“ uvedl předseda představenstva čínské akciové společnosti Cui Ping.

Jedním z důvodů, proč se rozhodl zakotvit na západě Čech, je blízkost Německa, kde se soustřeďuje výroba automobilů.

„Při přípravě společného projektu jsme prožili několik těžkých okamžiků pramenících z neznalosti právních či technických norem, ale i jiné mentality. Věřím, že veškeré problémy, které ještě přijdou, překonáme,“ doplnil šéf čínského podniku Cui Ping.

V nově vzniklé společnosti bude mít čínská strana sedmdesátiprocentní podíl. Partner na české straně zajistí výstavbu komplexu a postará se i o personální otázky jak managementu, tak výrobní části. V první fázi po spuštění nového provozu najde u dvou výrobních linek, které dodá čínský partner, práci přibližně stovka lidí.

„Pokud se byznys rozjede, a my věříme, že se tak stane, přibudou další dvě linky a s nimi další stovka zaměstnanců. Ti přitom nemusejí být kvalifikovaní. Naučit se obsluhovat technologii není složité,“ uvedl Vágner.

„Práce pro 200 lidí výrazně pomůže snížit nezaměstnanost na Sokolovsku. Mám radost z toho, že příležitost dostanou v novém podniku i lidé s nižším vzděláním,“ pochvaluje si starosta města Jan Picka.

První byla firma Beijing West Industries

Vstup čínské společnosti Shijiazhuang Zhongxing Machinary není první investicí Říše středu v Karlovarském kraji. Tou premiérovou byl čínský výrobce tlumičů pro luxusní vozy prémiových značek Beijing West Industries (BWI). V chebské průmyslové zóně staví podnik, v němž by mělo najít práci až 500 lidí.

Produkce v něm by měla začít rovněž v roce 2017. I pro tohoto investora byla důležitá lokalita. Výhodou je rychlé napojení na dálnice v Německu. Z Chebu je to do Mnichova či Norimberka jen několik hodin. Navíc má chebská zóna kapacity na to, aby se dál rozvíjela a rozrůstala.

„I to byl určitě pro BWI jeden z rozhodujících faktorů. Do budoucna počítá s expanzí,“ řekl ředitel Panattoni Europe pro Českou republiku a Slovensko Pavel Sovička. Tato developerská společnost čínského investora do Chebu přivedla.