Strážník zjišťuje, zda je pes označen čipem.

Strážník zjišťuje, zda je pes označen čipem. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Čipování psů se osvědčilo, zní z radnic v Karlovarském kraji

  • 1
Radnice velkých i menších měst v regionu si pochvalují čipování psů. Elektronické označování zvířat už zavedli městští úředníci v Chebu, Sokolově i v Ostrově. Ukazuje se však, že samo elektronické označení zvířete nevyřeší všechny problémy. Nevýhodou je špatné propojení registrů.

"Čipování psů se v Chebu určitě osvědčilo. Dnes už dokonce lidé přicházejí přihlásit psa, kterého již mají očipovaného. Potíž spatřujeme například u odchycených psů, kteří sice z nějakého důvodu dostali čip v Chebu, ale majitel má trvalé bydliště mimo město. Takový se pak ovšem těžko shání," řekla mluvčí chebské radnice Martina Kuželová.

Dodala, že čipování psů zajistilo město na své náklady ve výši 850 tisíc korun v letech 2009 až 2010. Nyní si vše hradí vlastníci psů sami. V Chebu je v současnosti na 2 300 očipovaných psů.

Zatím poslední město, které v regionu zavedlo povinné čipování, je Sokolov. Na obecní vyhlášce, která platí od Nového roku, spolupracovala Městská policie Sokolov.

"Při odchytu nám čip usnadňuje práci, přestože narážíme na to, že v centrálních registrech nejsou všechny čipy. Takže někdy nedohledáme majitele," uvedl velitel policie Petr Kubis.

Úklid po psech a provoz útulků, v nichž končí zaběhnutá zvířata, stojí města ročně statisíce korun. Čipy, které umožňují kontrolu, pomáhají výdaje snížit. Sokolovští strážníci totiž mají mobilní čtečku, takže mohou na místě zjistit, jestli majitel za psa zaplatil roční poplatek.

"Volné pobíhání psů a znečišťování ulice patří mezi nejčastější předmět stížnosti občanů. Lidi takové chování štve. Povinné čipování je jeden z kroků, jak nastavit pořádek," konstatoval Kubis.

Čtečkou čipů jsou vybavení i strážníci v Ostrově. Hana Šimková, provozovatelka tamního psího útulku Betty, strážníky chválí za kontroly i pokutování nepořádných pejskařů. "Když se k nám zatoulaní čipovaní psi dostanou do útulku, tak se jich kolem 70 procent vrací majitelům. Tím klesají i náklady na provoz zařízení."

I tak se stává, že se některého chovatele nepodaří dohledat, ani když si majitel zvířete zaplatil u veterináře čip. Údaje se totiž nedostaly ani do jediného z několika existujících registrů.

Ne všechna, zejména menší města, ale čipování psů plánují. Je to mimo jiné případ lázeňského Jáchymova či Nové Role. Tamní starostové říkají, že je zatím mnohem více pálí některé jiné záležitosti.