Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jan Karásek, MAFRA

Cheb bude muset bojovat o stovky hektarů lesa. Chce je řád křižovníků

  • 1
Město Cheb zřejmě bude muset obhajovat právo na svůj majetek před soudem. Na rozsáhlý les, který město získalo jako svůj historický majetek, vznesl nárok Rytířský řád křižovníků s červenou hvězdou.

Ve sporu s řádem křižovníků jde o stovky hektarů lesa v okolí Svatého Kříže. Podle všeho město nezachrání ani usnesení církve, že v některých vysoce sporných případech bude postupovat s maximální vstřícností.

„Žaloba už je podaná přibližně půl roku,“ potvrdil fakt, že případ spěje neodvratně k soudnímu projednávání, právní zástupce řádu Ronald Němec.

Podle vyjádření generálního sekretáře České biskupské konference Tomáše Holuba bude církev respektovat zákon o převodu majetku státu do vlastnictví obcí a nebude usilovat o získání majetku, který nabyly obce v souladu s tímto zákonem.

„Zodpovědně chci prohlásit, že legálně nabytý majetek obcí či soukromníků ohrožen není a nemůže se stát předmětem soudního přezkoumání vlastnictví. Považujeme za samozřejmé, že oprávněná církevní instituce ve sporných případech zohlední, zda hodnota není kompenzována finanční náhradou,“ uvádí biskupský sekretář Tomáš Holub.

Po takovém prohlášení by mohl leckteré obci, nad kterou visí hrozba vleklého soudního sporu s církví o majetek, spadnout kámen ze srdce. Usnesení ale zmiňuje i to, že v případech, kdy existuje podezření na nezákonný převod, je církev připravena domáhat se svého nároku.

„V praxi to znamená, že v případech majetku převedeného po roce 2006 bude církev žalovat všechno, o čem se domnívá, že jí ze zákona patří. Případy, kdy došlo k převodu do roku 2006, bude církev velice pečlivě zkoumat a posuzovat o něco shovívavěji. To se projevuje právě tím, že stovky žalob vůči obcím a soukromníkům vůbec nepodala,“ vysvětlil advokát Ronald Němec.

Proč se má právě rok 2006 stát oním mezníkem? Tehdy začal vznikat zákon o církevních restitucích. Stát dal dohromady, který majetek může církvím vydat a za co jim naopak zaplatí paušální náhradu.

Jednalo se o zlovolný akt komunistů, tvrdí advokát

Podle slov Ronalda Němce není naděje, že by díky vstřícnosti církve k soudu nakonec nedošlo.

„Právě Cheb jsme zkoumali velice pečlivě a máme důkazy, že majetek byl na město v roce 2005 převeden v rozporu se zákonem. Město Cheb pravděpodobně omylem nesprávně vyhodnotilo historické dokumenty a domnívá se, že Rytířský řád křižovníků s červenou hvězdou pozbyl lesy na základě Benešových dekretů. To je však velký historický omyl. Podle dokumentů, které máme v držení, o konfiskaci nešlo. Jednalo se o zlovolný akt komunistů, který neměl a nemá oporu v zákoně,“ doplnil Němec.

Vstřícný krok církve považují obce za pouhé plácnutí do vody. „Jsme přesvědčeni, že máme pravdu, a dokud nedostaneme zprávu, že křižovníci žalobu stáhli, nemá cenu se prohlášením církve zabývat, je to jenom pěna na vodě,“ řekl starosta Chebu Petr Navrátil.

„Jde přibližně o dvě stě hektarů lesa. Je to historický majetek města, který má ohromnou cenu. Z jeho pronájmu plynou ročně do rozpočtu miliony korun. Nemáme jinou možnost, než o lesy bojovat soudně, což nás samozřejmě zatěžuje,“ uvedl starosta.

Obce, které majetek přebíraly od státu v dobré víře a v takovém duchu se o něj i staraly, upírají své naděje k pátečnímu jednání zástupců církví, asociace krajů a svazu obcí v Brně.

Miloš Němeček z Asociace krajů ČR věří, že účastníci jednání najdou pro řadu soudních případů smírnou cestu. „Uvidíme, s čím zástupci církví do Brna přijedou,“ dodal.