Karlovarské Císařské lázně.

Karlovarské Císařské lázně. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Karlovarské Císařské lázně dostanou podobu, která jim má vrátit slávu

  • 0
Novou podobu Císařských lázní představili autoři projektu, který má opuštěné národní kulturní památce vrátit slávu. Jeden ze zásadních plánů ale z projektu vypadl, a to koncertní sál a nové sídlo pro Karlovarský symfonický orchestr (KSO). Víceúčelový sál sice vznikne, ale nikoli pro akustickou hudbu.

„Nejprve jsme zamýšleli jen to, že zmizí původně plánovaná vestavba a koncertní sál vznikne v atriu. Nicméně po dlouhých konzultacích s KSO jsme došli k závěru, že je to technicky nerealizovatelné,“ popsal primátor Petr Kulhánek.

Sál by podle něj nesplňoval parametry koncertní síně jak po prostorové, tak kapacitní a akustické stránce. „Proto i ze strany KSO došlo k rozhodnutí, že než dělat polovičatou práci, nechť vznikne sál multifunkční, nikoli čistě koncertní,“ řekl primátor.

O hledání nového sídla nyní s vedením orchestru diskutuje a fanoušci si symfoniky mohou poslechnout na řadě míst ve městě. Koncertují například v Národním domě, Lázních III, Puppu a nově by to mělo být i v Karlovarském městském divadle. Vedení města tak dál bude společně se symfoniky hledat prostory, které by potřebám orchestru vyhovovaly.

„Situace je teď taková, že Císařské lázně jsme skutečně opustili, bohužel. Samozřejmě nás to strašně mrzí, ale myslím, že to skutečně nešlo,“ uvedl ředitel orchestru Petr Polívka.

Architekt plánuje využít i někdejší rašelinové nádvoří

Řešení, která se nyní nabízejí, je podle něj několik. Sál v Císařských lázních ale bude vhodný pro jiné věci a využít půjde i coby kino pro filmový festival.

Hlavní změnou, kterou projekt památce přinese, je podle architekta Tomáše Dohnala využití někdejšího rašelinového nádvoří.

„Původně nebylo vůbec koncipováno pro veřejnost, byl to pouze transportní prostor pro vany s rašelinou. Byly zde transportní pavlače a nákladní výtah,“ popsal.

Přízemní část by se tak nově otevřela lidem, a to společně se dvěma úrovněmi někdejších pavlačí. „Tento prostor bude zastřešen plochou střechou s velikým sedlovým světlíkem, a tím vznikne jakási reminiscence někdejšího prostoru rašelinového nádvoří,“ řekl architekt.

Do prostoru se podle něj vejde 300 až 400 lidí, což bude vyžadovat jak protipožární opatření, tak složitá technická zařízení.

„Kromě tohoto ústředního prostoru je podstatná změna ve využití prostoru bývalých koupelen, kterých je asi 140 v obloukovém traktu budovy,“ přiblížil Dohnal.

Počítá s tím, že tam vyroste nezbytné zázemí pro fungování víceúčelového sálu a v horních dvou podlažích budou prostory určené k pronájmu či rezidenčního charakteru.

Obnova památky bude stát stovky milionů

Obnova budovy bude stát kolem 500 milionů korun bez DPH a podle Lukáše Siřínka, ředitele společnosti Císařské lázně, potrvá zhruba 26 měsíců.

„Je vypsané výběrové řízení na dodavatele stavby, skončit by mohlo v říjnu,“ odhadl.

Na rekonstrukci se složí kraj coby majitel, město i stát. „My jsme s panem primátorem poměrně intenzivně jednali s ministrem kultury Hermanem a bylo nám na tuto akci přislíbeno 100 milionů korun,“ řekl hejtman Martin Havel.

Kraj pošle podle něj památce 200 milionů, krajské město dalších 100 milionů a 140 milionů získá na rekonstrukci z Integrovaného plánu rozvoje území, což je speciální dotační program. Stát by měl peníze uvolňovat během oprav. Pokud se podaří akci úspěšně vysoutěžit, začít by mohly ještě letos.