Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Petr Kozohorský, 5plus2.cz

V jednom kempu ošidil číšník inspektory obchodní inspekce hned dvakrát

  • 1
Pětatřicet korun navíc zaplatili za služby inspektoři České obchodní inspekce (ČOI) při nedávné kontrolní akci zaměřené hlavně na kempy v okolí vodní nádrže Jesenice.

Co do ubytování bývají kempy většinou v pořádku. Jakmile ale přijde na stravování, vynoří se problémy. Obsluha jedné z kontrolovaných restaurací inspektory ošidila hned dvakrát.

„Zaznamenali jsme nesprávné účtování kontrolního nákupu,“ uvedl Jan Řezáč, ředitel ČOI pro Plzeňský a Karlovarský kraj. 

„Těstoviny obsluha účtovala o deset korun dráž, než bylo na jídelním lístku, a místo jahodového mléčného koktejlu za 40 korun se na konečném součtu objevila ledová káva za 65. Asi to byli střelci, kteří doufali, že si toho kontroloři nevšimnou. Oni si ale, ke smůle provozovatele restaurace, všimli,“ popsal prohřešek ředitel inspektorátu. 

„U nás byli kontroloři v pátek. Prošli jsme bez ztráty kytičky,“ uvedl Jiří Balák, provozovatel jednoho z kempů u Jesenické přehrady. 

Právě kempy patří podle Jana Řezáče k pravidelným letním „štacím“ inspektorů ČOI. „Kontroly letních provozů začínáme na přelomu května a června. Po dobu, kdy jsme se zaměřovali na dění filmového festivalu, jsme ovšem kempy a koupaliště trochu vypustili. Teď, kdy počasí přeje koupání a kempování, jsme se zase rozjeli,“ vylíčil práci inspektorů Řezáč.

Každá čtvrtá kontrola odhalí nedostatky

Co se týká ubytování samotného, dopadají kontroly většinou dobře. Ovšem v okamžiku, kdy inspektoři vyrazí do stravovacích provozů, se začnou dít věci. 

„Dá se říci, že při každé čtvrté kontrole zjistíme nějaké nedostatky,“ potvrdil Řezáč. Mezi nejčastější prohřešky restauratérů, a nejen těch v kempech, patří nedodržení míry nápojů a hmotnosti pokrmů, nesprávné účtování kontrolního nákupu či účtenky bez patřičných identifikačních údajů.

Stejně jako ubytování v kempech bývá podle zkušeností kontrolorů v pořádku i provoz na hradech a zámcích. „Ale zase. Když se po kontrole zámku vydáme do podzámčí, do kaváren a restaurací, situace je obdobná jako v kempech,“ posteskl si ředitel inspekce.

Pro samotné kontrolory je pak jejich práce často kostýmní komedií. V závislosti na situaci volí nejrůznější mimikry. Pokud vyráží do festivalových Karlových Varů, mají na krku akreditace a na hlavách reklamní kloboučky, když jdou ale na kontrolu poctivosti ve sběrnách, musí tomu přizpůsobit svou vizáž, a tak se maskují za bezdomovce. 

Na kontroly kempů však v maskování za vodáky nešli. „Zatím,“ upozornil Řezáč. „Možná, že ještě letos vyrazíme na kontrolu v raftu,“ dodal.