Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Horalé chtějí zarazit řádění čtyřkolkářů v krušnohorských lesích

  • 5
Horalům v Karlovarském kraji dochází trpělivost s majiteli čtyřkolek a terénních motorek, kteří brázdí lesy, a spojují proto svoje síly. Vadí jim, že se motoristé navzdory zákazu prohánějí ve zdejších kopcích a ničí přírodu.

Bude to běh na dlouhou trať, ale nevzdáme ho. Tak vidí svůj boj proti rostoucímu nelegálnímu motorismu v Krušných horách zástupci vznikající iniciativy, kterým vadí hlučné a divoké projížďky na motorkách či čtyřkolkách volnou přírodou.

Ke kritikům se připojila i starostka Perninku Jitka Tůmová. Vadí jí například i to, že motorkáři jezdí po soukromých loukách a ničí trávu.

„Vím, že by někdo mohl říct, že je to jenom tráva, ale zemědělci na to berou dotace, a na poničenou část je třeba ani dostat nemohou. Když už se o louku starají, je nepřípustné, aby jim někdo jakýmkoli způsobem ničil majetek,“ řekla.

Starostka už jednala se zástupci policie, úředníky či zemědělci a chystá se oslovit starosty okolních krušnohorských obcí.

„Vím, že ten problém nevyřešíme lusknutím prstu, ale chceme udělat něco pro to, abychom tomu zabránili. Dohodli jsme se s policií, že to bude řešit. Je fakt, že spousta těch motorek nemá ani číslo,“ uvedla Jitka Tůmová.

„Počet off-roadistů se zvyšuje, dokonce přibývá i automobilů. Od jara do podzimu škodí přírodě, ale hlavně jsou v konfliktu se zákonem,“ uvedla jedna z iniciátorek Petra Kubíčková, která je majitelkou nemovitosti v Perninku.

Nelegální motorismus ničí cenné biotopy, upozorňují kritici

Upozorňuje, že nelegální motorismus v Krušných horách ničí cenné biotopy a ruší či zcela znemožňuje normální výskyt živočichů včetně těch chráněných. Například na její louce hnízdí chráněný chřástal polní.

„Toto chování není ničím ospravedlnitelné. Jde jen o zábavu úzkého okruhu jedinců, případně o osobní prospěch a lenost. O nízké morálce a právním vědomí nemluvě,“ popsala.

Chce proto pomoci policistům vytipovat nejproblematičtější lokality, aby mohli místa namátkově kontrolovat. „Jde mi o to, aby se narušil pocit beztrestnosti,“ uvedla.

S bojem proti nelegálnímu motorismu najde podporu například u starosty Abertam Zdeňka Lakatoše. Podle něj tomuto fenoménu letos nahrála i teplejší zima.

„Já měl v minulosti snahu domluvit pro ně i nějakou trasu, stanovit pravidla a časy, kdy ji budou smět používat. Byl jsem ale za černou ovci,“ řekl.

V okolí Abertam by měly nelegálním motoristům zabránit závory. Starosta se domnívá, že mimo nich není mnoho jiných řešení.

Již osvědčenou metodu chce použít předseda občanského sdružení na ochranu přírody Rosnatka Rudolf Chlad. Sdružení před časem řešilo podobný problém v případě Přebuzi, kde se nachází rašeliniště. To lákalo nejen pěší turisty, kteří tam dělali nepořádek, ale i hlučné čtyřkolkáře a řidiče osobních aut.

„Domluvili jsme se, vybudovali naučnou stezku a vyhradili místo pro parkování. Jsem pro to nejprve ukázat lidem, co by mohli poškodit, teprve pak použít represi,“ uvedl.