Karlovarský kraj se v tabulce s počty diabetiků zapsal na páté nejhorší místo v zemi. Ilustrační snímek

Karlovarský kraj se v tabulce s počty diabetiků zapsal na páté nejhorší místo v zemi. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Plíživá cukrovka sužuje stále víc pacientů z Karlovarského kraje

  • 0
Tisíce lidí z Karlovarského kraje se potýkají s cukrovkou, řazenou mezi civilizační nemoci. Na 100 tisíc obyvatel jí trpí téměř 8500 lidí. Je to pátý nejhorší výsledek v zemi.

Začíná nenápadně a pozvolna. A každý rok jí v Česku onemocní kolem 16 tisíc lidí. I proto o cukrovce mluví někteří odborníci jako o epidemii jednadvacátého století. Stále častěji přitom slyší tuto diagnózu také obyvatelé Chebska, Sokolovska a Karlovarska.

Podle statistik se ke konci loňského roku léčilo v regionu 25 380 diabetiků. To je o 400 pacientů více než v roce 2012. Téměř vždy se jedná o diabetes II. typu. A počty nemocných rychle rostou.

„V naší ambulanci přibude zhruba 150 nových diabetiků každý rok. Zhruba třetina všech nemocných je léčena inzulinem, 80 procent z nich využívá inzulinová analoga,“ uvádí lékařka Gita Markofová z Diabetologické ambulance Nemocnice Karlovy Vary. Osobně dává přednost inzulinovým analogům hlavně u aktivnějších lidí, bez rozdílu věku.

Rozšířený omyl - cukrovka je jen dědičná

Klasickými příznaky - zvýšenou únavou, úbytkem váhy i častým močením se nemoc před časem objevila u Edity Šimáčkové, která předsedá karlovarské Územní organizaci Svazu diabetiků.

„V době onemocnění jsem příznaky neznala, neměla jsem informace. Asi jako každý i já jsem si myslela, že cukrovka je dědičná, takže ji mít nemohu. Na základě doporučení jsem se nechala vyšetřit a výsledek byl celkem rychle znám,“ řekla.

Doporučuje, aby si každý nechal zkontrolovat svoje hodnoty. Nemusí jít k lékaři, ale může využít preventivní a osvětové akce, kde je měření zdarma. Naměřené údaje mohou již indikovat případné zvýšené hodnoty, které je poté nutno potvrdit laboratorně.

Počet diabetiků

(přepočet na 100 tisíc lidí)

Středočeský kraj 6407

Liberecký kraj 7140

Kraj Vysočina 7217

Plzeňský kraj 7438

Pardubický kraj 7598

Královéhradecký kraj 8200

Jihomoravský kraj 8369

Karlovarský kraj 8451

Jihočeský kraj 8563

Ústecký kraj 8880

Olomoucký kraj 9031

Zlínský kraj 10 570

Zdroj: ÚZIS ČR, data za rok 2013

Ze statistiky vyplývá, že na Karlovarsku lékaři v roce 2013 léčili 12 274 cukrovkářů, na Chebsku 6140 a na Sokolovsku 6696. Masivní nárůst cukrovky podle odborníků především ovlivňuje nedostatek pohybu a nepravidelné jídlo.

V posledních letech zaznamenávají lékaři zvýšený nárůst dětské cukrovky. Každým rokem takto vážně nemocných dětí přibude o dvě až tři stovky. V péči dětských dietologů je nyní více než tři tisíce pacientů.

Rostoucí trend potvrzuje sestra Iva Gajová z karlovarské dětské léčebny Mánes, kde mimo jiné léčí diabetes. „Počet onemocnění cukrovkou roste. Letos jsme to poznali na zvýšeném počtu edukačních - vzdělávacích pobytů dětí s rodiči. Kdyby to bylo možné, mohli bychom mít otevřeno i přes vánoční a novoroční svátky. Takový je zájem pacientů. V říjnu jsme měli v Mánesu 17. pracovní dny dětské diabetologie. Účastníci konference potvrdili rostoucí trend v celé republice i v jednotlivých krajích,“ uvedla edukační diabetologická sestra Iva Gajová.

Spolu s dalšími zaměstnanci si pochvaluje spolupráci s obvodními lékaři, kterým se daří při preventivních prohlídkách včas odhalit diabetes I. typu.

Iva Gajová upozornila, že prevence na diabetes mladistvých I. typu neexistuje. Někteří rodiče si totiž myslí, že děti před cukrovkou ochrání, když jim nebudou kupovat sladkosti.

„Vůbec to na to nemá vliv. Dětský diabetes je závislý na genetickém řetězci, v němž se vyskytly rizikové faktory. Kvůli nim se spouští cukrovka. Neovlivní se žádnou prevencí typu - nebudu jíst sladké. Sladkosti mají vliv na diabetes II.typu, to je ale úplně jiná věc,“ vysvětlila diabetologická sestra.