Zástupci České pošty slíbili starostům v kraji, že bez jejich souhlasu už neuzavřou žádnou pobočku. Nyní jich nefunguje čtrnáct. (Ilustrační foto)

Zástupci České pošty slíbili starostům v kraji, že bez jejich souhlasu už neuzavřou žádnou pobočku. Nyní jich nefunguje čtrnáct. (Ilustrační foto) | foto: Česká pošta

Další pobočky v Karlovarském kraji nezrušíme, slibuje lidem Česká pošta

  • 4
Lidé v Karlovarském kraji chodí kolem čtrnácti dočasně zavřených poboček České pošty. Některé jsou přitom mimo provoz už čtyři roky. Vedení státního podniku čelí kritice a dušuje se, že další obce už na seznam nepřibudou. Aspoň ne bez souhlasu starostů.

Před několik desítek starostů v úterý předstoupil ředitel sítě poboček České pošty v západních Čechách Miloslav Mrvik. Vylíčil, že éra doručování dopisů pomalu končí, zisky klesají. A pak jen reagoval na výpady nespokojených zástupců měst a obcí.

"Neuzavřeme už žádnou poštu bez jednání s radnicí. Když starosta nebude se změnami souhlasit, v jednání nebudeme pokračovat," ujistil Mrvik hlavy měst a obcí na setkání, které svolalo vedení kraje. Náznaky změny kurzu v podniku jsou po volbách patrné.

Pošta v kraji

  • N Sokolovsku je dočasně uzavřená pošta v Libavském Údolí, Chlumu Svaté Maří, Stříbrné, Rotavě 2, Krajkové,
  • na Chebsku v Mnichově, Mokřinách, Nebanicích, Podhradí, Třebeňi, Vojtanově,
  • na Karlovarsku v Březové u K. Varů a Útvině.

Pošta letos řešila v Karlovarském kraji 28 oficiálních stížností. Z toho dvacet na Karlovarsku, sedm na Chebsku. Týkaly se hlavně balíků a listovních zásilek. Řadu připomínek ale podnik řeší navíc neoficiální cestou.

Komunální politici, kteří dvakrát při diskusi odměnili kritiky České pošty potleskem, si přesto servítky nebrali. V sálu i pak v zákulisí líčili trable svých voličů. Například na Bublavě je pošta zavřená od listopadu 2010 a lidé odsud jezdí do Kraslic nebo se musí spoléhat na mobilního doručovatele.

"Pošta nám stále platí nájemné. Pobočku prý zavřela i proto, že naše budova je v zástavě a bez perspektivy dalšího provozu. Předtím ale zástava nikomu několik let nevadila," diví se bublavský starosta Igor Jirsík.

Stejně dlouho je bez pošty i Chlum Svaté Maří. "Když ji zavírali, ani mi o tom nedali vědět. Přišli s tím lidé, že na dveřích visí papír," vzpomíná chlumský starosta Miroslav Hrůza. Od roku 2010 jednal s vedením České pošty mnohokrát a slyšel spoustu slibů. Vyčíslené roční ztrátě 200 tisíc příliš nedůvěřuje.

Chlumská radnice dokonce poště na její žádost doporučila tři potenciální úřednice, aby se pobočka mohla otevřít. "Žádná z žen prý ale nevyhověla. Přitom dvě už dříve za přepážkou pracovaly. Kritéria mi nejsou jasná. Ať mi nikdo nevykládá, že o práci na malých poštách není zájem. Je to lež," zdůraznil Hrůza.

Zákazníky obslouží partneři

Na mnoha místech mají pobočky pro veřejnost otevřeno jen hodinu dopoledne a dvě hodiny odpoledne. Pošta se podle Miloslava Mrvika snaží. Shání takzvané partnery, kteří by v obcích poštovní služby pro státní podnik vykonávali. Takhle nedávno pošta uzavřela dohodu se sítí obchodů COOP v Toužimi.

"Dokážeme zacvičit pracovníka COOP pro poskytování základních poštovních služeb. Nebráníme se ani jiným partnerům. Vyřešili jsme i problém v Dolním Žandově, Novém Kostele, Nebanicích," vyjmenoval Mrvik znovuotevřené pobočky. Nebanice ale dál na webu České pošty figurují jako dočasně zavřené.

Spokojenost nepanuje ani s mobilními doručovateli. Stává se, že nepřijíždí podle jízdního řádu a lidé na ně někdy delší dobu čekají.

"Vozí kromě zásilek i důchody a někdy nedorazí včas. Vycházíme ale klientům vstříc. Kdo chce, může si s doručovatelem domluvit po telefonu schůzku doma," doporučila ředitelka doručovací sítě ČP Šárka Menclová.

Vedení pošty sklidilo kritiku kvůli tomu, jak se chová k zaměstnancům. Starostům vadí, jak instituce nutí své lidi nabízet různé komerční služby a pojištění.

Mrvik trvá na tom, že zaměstnanci musí plnit pracovní povinnosti a poskytovat i obchodní služby, jinak vy Česká pošta přišla na tržbách o dvě miliardy korun.

Počet zaměstnanců v západních Čechách je poloviční

Za poslední tři roky podle něho klesl počet zaměstnanců ČP v Plzeňském a Karlovarském kraji ze 4 200 na 2 100 a mzdy se propadly na úroveň roku 2008.

Pošta podle Mrvika vykazuje roční zisk 250 až 300 milionů korun. "Což není mnoho," podotkl. Zatímco v roce 2011 tvořily listovní zásilky 49 procent tržeb, tak loni už jen 31 procent.

Naopak z 10 na 23 procent vyskočily bankovní a finanční služby. "Z toho je patrné, že se snažíme tržby doplňovat jinými činnostmi," potvrdil Mrvik.