David Hannan, hlavní hvězda festivalu Tourfilm 2014.

David Hannan, hlavní hvězda festivalu Tourfilm 2014. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Hvězda festivalu Tourfilm natáčí podmořský svět a také za něj bojuje

  • 0
Žije na pohádkovém ostrově u Austrálie a natáčí filmy, které uznávají i vědci po celém světě. To je David Hannan, hlavní hvězda 47. ročníku mezinárodního filmového festivalu Tourfilm, který ve čtvrtek začal v karlovarském hotelu Thermal.

Když bylo Davidu Hannanovi jedenáct let, jeho otec se rozhodl, že se celá rodina začne potápět. Svým nejbližším přitom nedal moc na vybranou a všichni se museli ponořit do špinavé vody.

Davidovi se to vůbec nelíbilo, jenže po čase si svět pod mořskou hladinou zamiloval. Teď o něm točí cenami ověnčené dokumenty. Jeho otci se přitom stalo potápění osudným.

„Zemřel na Fidži při harpunování. Bylo to nehoda, která se mu přihodila během volného potápění. Jeho tělo našla moje máma, plavalo ve třiceti centimetrech vody,“ vzpomínal.

Několik let po nešťastné události se začal David soustředit na podmořské dokumenty. Jako prvnímu člověku na světě se mu povedlo objasnit způsob korálového tření.

Jeho dokument o reprodukci korálů a následném vytváření útesů byl vůbec prvním snímkem, který téma zmapoval. Láskou k těmto podmořským útvarům je prý zcela posedlý.

„Koráli jsou nesmírně malí, přesto vytvářejí útvary obřích rozměrů, které zachytíte i mimo naši Zemi. Fascinují mě proto, že existují pět set milionů let, člověk tu žije jen dva miliony let,“ vysvětlil.

Kdo je David Hannan

  • Australský filmař, potápěč, umělec, pedagog a ochránce přírody získal za posledních 20 let několik cen za snímky z oceánské říše.
  • Svůj první ponor dokončil v jedenácti letech.
  • Pracuje převážně v tropických a mírných vodách kolem Austrálie, Antarktidy, Guineje, Filipín a Bornea či Cookových ostrovů.
  • Při své tvorbě spolupracuje s BBC, National Geographic, Discovery a dalšími.
  • V roce 1988 objasnil jako první, s pomocí některých mladých vědců pracujících na Magnetic Island, Townsville, Queensland, korálové tření. Byli první na světě, kteří vytvořili dokument a pomohli tak pochopit reprodukci a vytváření útesů.

David používá při práci pod hladinou speciální techniku, která zachytí i to, co lidské oko ne vždy postřehne. Na dokumentech pracuje s řadou televizních stanic i českými cestovateli. Jedním z nich je třeba znojemský rodák Steve Lichtag.

„Nyní připravujeme 3D projekt, který se týká žraloků. Za týden přiletí k nám do Austrálie, kde se budeme zabývat technickou stránkou projektu a dalšími věcmi,“ prozradil.

Kromě toho, že David Hannan podmořský svět filmuje, velice aktivně také bojuje za jeho ochranu. Obává se totiž, že za pár desetiletí už by nemuselo být co točit.

„Oceány jsou překyselené. V tuto chvíli o třicet procent proti normálu. Jako první tuto věc odnášejí korálové útesy, které jsou ale mořským rodištěm,“ varoval.

Kvůli ochraně přírody proto spolupracuje se školami, médii i muzei. Založil dokonce alianci, která je jedním z největších světových archivů filmového materiálu. Zájemcům, kteří pracují s veřejností a dokážou ji ovlivnit, pak uděluje licence, prostřednictvím kterých mohou materiál šířit.

Ačkoli jeho práce vypadá velmi dobrodružně, občas se u ní David až maličko nudí. Třeba když dva týdny filmuje jednu malou rybku. „Taková práce je strašně nudná. Když pak ale záběry někomu pustíte, je to nádherné,“ pochvaluje si.

Australský potápěč, který je čestným hostem letošního Tourfilmu, má doma i jednu velkou zvláštnost. Jeho fenka totiž surfuje. „Je to dingo, což je typická australská psovitá šelma. Vím, že je v tomto oboru nejlepším psem, neboť se účastní i soutěží. Věřím tomu, že stejně dobrým surfařem bude i její štěně,“ usmíval se.

David svou fenku naučil surfovat stejným způsobem, jako to udělal jeho otec v případě Davidova potápění. Prostě jí nedal jinou možnost a v úsilí vytrval. Poté, co se přes ni převalilo několik vln, zjistila, že se jí surfování vlastně velmi líbí.