Neberte nám školy, demonstrovali studenti. Přidal se k nim i hejtman

  • 56
Studenti a učitelé dvou škol v Karlovarském kraji navržených na zrušení se odpoledne sešli před hejtmanstvím, aby protestovali proti takzvané stabilizaci školství. Utajovaný dokument náměstka Václava Sloupa navrhuje zrušit tři krajské školy a omezit vybrané obory v případě škol jiných.

Svou nevoli proti plánovanému zrušení přišli s transparenty v rukou vyjádřit zástupci střední odborné školy s učilištěm v Nejdku a Gymnázia a obchodní akademie Chodov. Před krajským úřadem se jich sešlo zhruba 250.

"Dle výsledků maturitních zkoušek z anglického a německého jazyka patří naši žáci mezi nejlepší v kraji. Absolventi školy jsou úspěšní u přijímacího řízení na vysoké školy a vyšší odborné školy," připomněl úspěchy chodovského gymnázia a obchodní školy student čtvrtého ročníku Jakub Souček.

Pod petici, která usiluje o zachování tamního gymnázia, se už podepsalo přes dva tisíce lidí a zástupci školy ji chtějí doručit i s dopisem krajským zastupitelům. Zasedají tento čtvrtek a právě schválení či neschválení stabilizace by mělo být jedním z bodů programu.

Petici podepisují také v Nejdku, který by měl přijít o učiliště se střední školou. Podle zástupců města i školy by však její zánik znamenal pohromu.

"Řekla jsem žákům, že když dnes obětujeme hodinu svého života, získáme daleko víc. Věřím, že návrh neprojde, není pro to jediný pádný důvod. Jsme úspěšná a ekonomicky soběstačná škola, která i přes klesající demografickou křivku nemá problém naplnit obory," uvedla učitelka Marcela Polcarová, organizátorka protestů nejdecké školy.

Většina sociálních demokratů je ostře proti

Právě úbytek studentů, poloprázdné třídy i úspory v krajském rozpočtu jsou důvody, proč komunista Václav Sloup materiál krajským zastupitelům předkládá. Po vlně nevole, kterou stále tajný materiál vyvolal, chystá na úterý schůzku s řediteli dotčených škol. Bude po nich chtít, aby sami přišli s řešením.

"Doufám, že přijdou s konstruktivními nápady, protože stále věřím, že je našim společným cílem vytvořit kvalitní vzdělávací soustavu. Všichni přece chceme, aby absolventi našich škol nekončili na úřadech práce, protože nemají potřebné dovednosti a zaměstnavatelé o ně nestojí," prohlásil minulý týden. U zástupců škol však vyvolal rozpaky, neboť si myslí, že s nimi měl jednat mnohem dříve.

Stabilizaci školství už schválili krajští radní. Kromě Nejdku a Chodova se má dotknout také Lokte, kde počítá se zrušením střední průmyslové školy, či ostrovského gymnázia, kterému chce od příštího roku povolit pouze jednu primu místo tradičních dvou.

V patnáct hodin, kdy se před hejtmanství začali scházet demonstranti, zasedli k jednání také krajští komunističtí zastupitelé. Stabilizaci chtějí projednat a hlasovat jednotně. Poté se sejdou k jednání s koaličním partnerem - sociální demokracií.

Většina jejích členů je však ostře proti, a to včetně hejtmana Josefa Novotného. Ten přišel v pondělí demonstranty podpořit. "Nikdo mě sice nepozval, ale když jsem vás tady viděl, tak jsem taky přišel. Já sám mám jen jeden hlas, o stabilizaci budou rozhodovat i ostatní zastupitelé. Celkem nás je pětačtyřicet," řekl studentům. Poté se jim snažil vyvrátit některá tvrzení, která na demonstraci zazněla. Studenti jej však překřičeli.