Vlastislav Kopecký, spolumajitel pivovaru Krušnohor.

Vlastislav Kopecký, spolumajitel pivovaru Krušnohor. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Dobrá zpráva pro všechny pivaře: v kraji vaří pivo už desátý pivovar

  • 0
Milovníci zlatavého moku mají o důvod víc ke spokojenosti. Nový pivovar Krušnohor v Tisové u Kraslic totiž v minulých dnech zaokrouhlil počet minipivovarů v Karlovarském kraji na rovnou desítku.

Cesta k vlastnímu podniku nebyla podle Vlastislava Kopeckého, spolumajitele nového pivovaru Krušnohor, vůbec jednoduchá. „Po dvanácti letech, kdy jsme měli hotel Švejk, jsme se dostali do mrtvého bodu. V rámci hotelu jsme přemýšleli o vlastním pivovaru, nakonec však bylo vše jinak. Hotel jsme prodali a vydali jsme se na dráhu pivovarnictví,“ vysvětlil Vlastislav Kopecký začátky, které trvaly dva roky.

Splnit si svůj sen a otevřít si vlastní pivovar není jen tak. „Nejtěžší z toho bylo financování. Banky jsou v tomto směru přísné. A sehnat slušný úrok? To je peklo,“ naznačil Kopecký. Ten nevidí problém ani v tom, že se žene do velkého konkurenčního prostředí.

„Piv je tady sice dost, ale ten podíl minipivovarů je malý. Málo se distribuuje. Většinou se navíc jedná jen o pivovarské hospody, které opravdu nejdou přes práh svého města,“ konstatoval spolumajitel pivovaru, který ale už vyřizuje první poptávky po Krušnohoru z Prahy, Karlových Varů či Sokolova.

Pivovary v kraji

  • Karel IV., Karlovy Vary
  • Hastrman, Velký Rybník
  • Pivovar Chýše
  • Velichovský Forman
  • Starý Hrad, Nivy
  • Permon, Sokolov
  • Svatý Florián, Loket
  • Krušnohor, Kraslice
  • Kynšperský pivovar
  • Minipivovar Cheb

Nový pivovar zvládne teoreticky ročně uvařit na 3500 hektolitrů piva, podle Kopeckého se však k tomuto číslu asi nikdy nepřiblíží. Navíc také chybí zkušenosti s vařením piva. „Přes 25 let jsem se pohyboval v gastronomii. Tohle je však něco úplně jiného,“ prohlásil Kopecký. Ten se proto už dva roky učí na sládka. „Na každé várky k nám dojíždí a já to od něj odkoukávám. Až bude čas, chci tento obor vystudovat,“ vysvětlil peripetie spolumajitel.

Toho nejvíce překvapilo, jak velké možnosti vaření piva jsou. „Myslel jsem si, že vinařství je hodně variabilní, ale na pivo to nemá,“ prozradil Kopecký. Ten budoucnost vidí i ve vaření ovocných piv. „Zatím jsem si nestudoval formát výroby, ale určitě je to jedna z cest do budoucnosti. Navíc je to možnost, jak dostat pivo k ženám, které právě po tomto moku sahají nejčastěji.“

Deset pivovarů v kraji

Nejvíce pivovarů je na Karlovarsku, a to rovných pět. Hned za nimi je Sokolovsko, kde jsou čtyři. A Chebsko vlastní pouze jeden. I přesto však nejsou podle Kopeckého mezi majiteli žádné pře, spíše naopak. „Jsme kamarádi. Mezi námi neexistuje žádná rivalita. Když jsem pracoval v různých restauracích, tak to byly bitky o ceny, zákazníky. Tady vůbec. Nedávno jsem potřeboval poradit, tak jsem volal do sokolovského Permonu a zcela bez problému,“ podotkl Kopecký.

Rodinné pivovary zažívají v posledních letech velký boom. Stále častěji je totiž vyhledávají milovníci zlatavého moku, kteří chtějí vyzkoušet nezvyklou chuť a netradiční pivní speciály. To dokládá i sokolovský pivovar Permon, který v minulém týdnu začal vařit nové pivo Horňák 90. Prémiový ležák pivovar připravil k 90. výročí otevření sokolovského hornického domu.