Všechny nové televizory už normu DVB-T2 zvládají. Ilustrační snímek

Všechny nové televizory už normu DVB-T2 zvládají. Ilustrační snímek | foto: Monika Tomášková, MAFRA

Diváci v odlehlých částech regionu budou mít lepší televizní signál

  • 0
Nový standard kvality digitálního přenosu televizního signálu míří na západ Čech. Pomocí DVB-T2 začne komerční programy v regionu jako první šířit letos v červnu vysílač Krašov.

V červnu Krašov, v srpnu Zelená hora a v prosinci Klínovec. Takový je harmonogram Českých radiokomunikací pro spouštění pozemních vysílačů digitálního signálu v síti DVB-T2. Největší vysílače, které pokrývají signálem většinu Karlovarského kraje, tak do konce letošního roku pojedou v novém.

Příjem signálu i nabídka televizních stanic by se tímto krokem měly zlepšit. Na tuto informaci čekají zejména diváci na Chebsku, kteří nevyužívají služeb satelitů či kabelové televize. Oblast totiž z větší části pokrývá signálem vysílač Zelená hora, který ovšem divákům zprostředkovává pouze první multiplex.

Digitální přenos TV

  • Digitální síť první generace (DVB-T) přestane fungovat v roce 2020 až 2021.
  • Na trhu je zatím asi 800 druhů certifikovaných přístrojů schopných přijímat signál DVB-T2. Stačí ale i správný set top box.
  • Signál nové generace nejdříve pokryje velké městské aglomerace.

„Rád bych se díval třeba na Prima Zoom, ale nemůžu,“ posteskl si Petr Krtek z malé obce na Chebsku. „Zelená hora tento ani podobné programy nenabízí,“ vysvětlil televizní divák.

Podle Petry Miterové, mluvčí Českých radiokomunikací, by se s přechodem na DVB-T2 mělo vylepšit pokrytí obtížně dostupných oblastí. „V tuto chvíli ale ještě neznáme design finálních sítí, které budou spuštěny nejdříve v roce 2020. Nelze tedy s přesností určit, jaké pokrytí v dané oblasti bude,“ podotkla mluvčí.

V souvislosti s novým systémem pozemního šíření digitálního televizního signálu čeká uživatele i nutná modernizace techniky. Televize, které jsou schopné zpracovat signál DVB-T totiž nemusejí nutně umět totéž v novém systému.

Nedostatku přístrojů, které jsou a budou schopné zprostředkovat televizním divákům signál DVB-T2, se ovšem lidé obávat nemusejí. Už teď je na trhu asi 800 druhů certifikovaných přístrojů, které umí signál v této síti přijímat. „A mají kódování HEVC, což je další podmínka,“ upřesnil Marcel Procházka, ředitel pro regulace a strategii Českých radiokomunikací.

Potřebná technika je ovšem dostupná i pro ty, kteří nechtějí kupovat nový televizor. „Takoví lidé si vystačí se správným set top boxem, jehož cena se pohybuje kolem pěti set korun,“ řekl Procházka. Přeladění je ovšem podle jeho slov zatím možnost, nikoliv nutnost.

Síť DVB-T, tedy první digitální síť v České republice, je zároveň jedinou v zemi, za kterou nemusejí diváci platit. Mezi lednem 2020 a únorem 2021 má ale skončit, nahradí ji právě DVB-T2.

Důvodem pro vypínání stávající sítě digitální televize je skutečnost, že Evropská unie chce část televizních kmitočtů přidělit mobilním datovým sítím páté generace. Tento krok umožní další rozvoj vysokorychlostního internetu. Televize v Unii tak mají nejpozději do roku 2022 přijít o kmitočtové pásmo 700 MHz.

České radiokomunikace 1. března spustily síť DVB-T2 do provozu v Praze. Na sklonku dubna přidaly i největší vysílače v Ostravě a Brně. Zbylé regiony se podle Martina Gebauera, ředitele firmy, mají dočkat do jara příštího roku, kdy má nová digitální síť pokrývat 99 procent území České republiky. Pozemní vysílání televizního signálu v současné době využívá asi 60 procent českých domácností.