Diskuze

Ostrov, nebo Ostrov nad Ohří? Přibývá lidí, kteří chtějí změnu názvu

Ostrov se stále častěji ocitá ve schizofrenní situaci. Na nádraží si sice lidé čtou, že přijíždějí do Ostrova nad Ohří, oficiálně se tak ale nejmenuje. Sílí hlasy po tom, aby se městu jeho někdejší přídomek vrátil.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
JP

J85a60n 40P19i42r71a42s

25. 4. 2016 20:18

Když jsem tam chodil na průmyslovku tak to pro nás byl Ostrov. Když jsem potkal někoho kdo nebyl z našeho kraje tak to byl Ostrov nad Ohří. Změna mi připadá celkem zbytečná, ale ať si o tom lidé rozhodnou. A pokud na to město nemá peníze tak ať to nechají tak jak to je.

1 0
možnosti
ZS

Tak já znám jen Ostrov nad Ohří. Ani jsem netušil, že v devadesátých letech došlo ke změně. Proč k té změně došlo? Tehdy to lidem nezpůsobilo problémy?

3 0
možnosti
VH

Ano, ale menší, protože tehdá ještě nebyly ty internety.

0 0
možnosti
BV

Mám za to, že Ostrov se vždy jmenoval Ostrov a nikoliv Ostrov nad Ohří. V lexikonu obcí, vydaném roku 1978, se uvádí Ostrov jako obec v okrese Karlovy Vary (1850-1930), Ostrov jako obec v okrese Karlovy Vary - okolí (1950) a opět Ostrov jako obec v okrese Karlovy Vary (od roku 1961). Nikde tedy žádný Ostrov nad Ohří. Je pravda, že pošta byla dříve uváděna jako pošta Ostrov nad Ohří, jedině tento název mohl být v devadesátých letech minulého století změněn. A pak přetrvává již zmíněný název železniční stanice. A jak je zmíněno níže v diskusi, Ostrov na Ohři ani neleží. Ohře je od Ostrova vzdálena minimálně 6 km vzdušnou čarou. Takže snad jen Ostrov nad Bystřicí. :-)

0 1
možnosti
BG

Nikoliv, katastr Ostrova se Ohře dotýká. Podívejte se do mapy. :-)

Ostrov totiž není jen zástavba toho města, ale patří k němu i městské části Liticov, Mořičov nebo Vykmanov.

0 0
možnosti
JC

1. Názvy železničních stanic nejsou totéž co názvy obcí.

2. Názvy katastrálních území jsou až na zcela nepatrné výjimky názvy bývalých obcí.

3. O názvu obce rozhoduje obec sama. Pokud si zastupitelstvo není jisté, může vypsat referendum - třeba na společný termín s podzimními krajskými volbami.

0 1
možnosti
PN

To samé Hranice. Novináři klidně nazývají město Hranice názvem železničním stanice Hranice na Moravě.

0 0
možnosti

Jak Ostrov k Ohři přišel?

Roku 1642 doprovázel jezuita a historikBohuslav Balbín (1621-1688) po Čechách španělského jezuitu Rodriga Arriagu a spolu zavítali i do Schlackenwerthu, nyní Ostrova. Ve svém díle "Miscellanea historica Regni Bohemiae" se Balbín dopustil omylu a zaměnilBystřici za Ohři. Tolik ve stručnosti o jedné z možností, jak Ostrov k označení "nad Ohří" přišel.

O tomto mi vyšel příspěvek v Karlovarských novinách již 8.9.2011.

4 0
možnosti
VK

Největší legrace je, že Ostrovem Ohře ani neprotéká :-)

3 1
možnosti

Bohuslav Balbín zaměnil Bystřici za Ohři - viz můj příspěvek v diskuzi.

0 0
možnosti
RK

U železničních stanic platí rozumná zásada, že v ČR neexistují dva shodné názvy. Název obce či města proto nemusí být nutně shodný.

Hranice (co si pod tím představíme?) a Hranice na Moravě (máme hned jasno) je nejznámější podobný případ.

10 0
možnosti
BG

Přiznám se, že mi dělají problém Teplice. Jediné velké Teplice jsou v severních Čechách a stanice na katastrálním území se jmenují "Teplice v Čechách", "Teplice zámecká zahrada", "Proboštov", "Řetenice" a "Prosetice". Přijde mi to matoucí.

Podobně třeba stanice "Kylešovice", která se nachází v Opavě. Vím, že některé názvy, i když jsou v jiném katastrálním území, přebírají název nějaké nejbližší zástavby, takže třeba chápu "Jirkov zastávka", i když je to nádraží vlastně v Otvicích.

0 0
možnosti