Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Myslivci drží ve Varech hlídky kvůli divočákům, rozrývají lázeňské parky

  • 4
Velké škody hlásí správci karlovarských lázeňských parků. Důvodem je poslední výpad divokých prasat, která rozryla trávníky u letního kina. Myslivcům už došla trpělivost a v této pro divočáky atraktivní destinaci postavili posedy a drží pravidelné hlídky. Škody na zeleni už jdou do statisíců.

„Bohužel, letos se nám zatím nepodařilo zastřelit ani jedno prase. Už jsme tu byli minimálně třikrát. Snažíme chodit především na místa, kde je půda čerstvě rozrytá, ale marně,“ povzdychl si ředitel karlovarských Lázeňských parků Miroslav Kučera.

Myslivci v lázeňském území musí mít k odstřelu speciální povolení a především hodně zkušeností. Situace je podle Kučery nejhorší mezi letním kinem a Parkhotelem Richmond. Posedy ale stojí i u Malého Versailles.

„Je to složité, jakmile se do parku pustí stádo prasat, jsou škody opravdu vysoké. Zatím počítáme se škodami ve výši 200 tisíc korun,“ dodal Kučera.

Problém s prasaty mají téměř všechna města v regionu. Před 14 dny zažil nájezd divočáků sokolovský zámecký park. A tamní radnici už také došla trpělivost. Nejprve navýšila finanční odměnu pro myslivce za odstřel zvířete a poté začala instalovat po městě akustické ohradníky.

„Nyní zkoušíme akustické odpuzovače v jedné z lokalit,“ uvedla už dříve Jitka Škrabalová, vedoucí odboru životního prostředí sokolovské radnice.

Jedno takové zařízení vyjde na 14 tisíc korun a má dosah okolo 25 metrů. Podobné zařízení testují už několik týdnů například v Plzni.

Přemnožená prasata jsou letitým problémem nejen Karlovarského kraje, ale celé Evropy. Už v minulosti povolil magistrát v krajském městě střelbu v okrajových částech města.

Jedním z důvodů, proč se prasata do měst stahují, je hlad. Pokud navíc zahrádkáři nechají nesklizenou úrodu, nemohou se podle myslivců divit, že se na hostinu dostaví nezvaní hosté.