Františkovy Lázně

Františkovy Lázně | foto: Martin Stolař, MAFRA

Brána do UNESCO je otevřena nakonec i pro Františkovy Lázně

  • 1
Celý západočeský lázeňský trojúhelník se může radovat z dobré zprávy. Nic ho nerozdělí. Františkovy Lázně mají svolení kandidovat na seznam UNESCO. K takovému závěru došli odborníci, kteří se sešli v Itálii.

Celý týden trvalo embargo na informace o tom, které evropské lázně ještě doplní skupinu měst kandidujících do UNESCO. Z České republiky měly doposud jistotu Karlovy Vary a Mariánské Lázně, Františkovy Lázně se začátkem letošního roku ocitly „pod čarou“. Schůzka v Itálii ale původní rozhodnutí změnila.

„Jsem rád, že to takto dopadlo, protože jsme o to bojovali. Musím říct, že se tohoto výsledku podařilo dosáhnout i díky tomu, že lázeňský trojúhelník držel pohromadě. Nebylo to úplně lehké, ale podařilo se,“ uvedl Otakar Skala, starosta Františkových Lázní.

Před schůzkou v italském městě Montecatini Terme bylo ve vedoucí skupině sedm lázní. Za nimi kromě Františkových Lázní skončila v takzvané žluté kategorii ještě tři další města. Skupiny odborníků přitom rozhodovaly, která další původní sedmičku rozšíří. Nyní je ve vedoucí skupině celkem jedenáct kandidátů.

Úplně vyhráno ještě není

Přestože zástupce západočeského lázeňského trojúhelníku verdikt potěšil, Otakar Skala mluví o tom, že zatím není zcela vyhráno. Odborníci z UNESCO totiž mohou ještě kterékoli z jedenácti měst vyřadit.

Nominovaná města

Františkovy Lázně, Karlovy Vary, Mariánské Lázně, Bad Ems, Bad Kissingen, Baden-Baden, Baden u Vídně, Bath, Montecatini Terme, Spa a Vichy

„To už ale záleží na nich. Nás teď čeká ještě hodně práce. Budou se připravovat další analýzy pro závěrečnou nominaci, mapové i fotografické podklady a veškeré další věci, které s tím souvisejí. Musíme také zapracovat na propagaci, aby město vypadalo, jak vypadá, nebo ještě lépe,“ řekl starosta.

Podle karlovarského primátora Petra Kulhánka odevzdají evropské lázně kompletní nominační dokumentaci začátkem roku 2018, pak už bude záležet jen na centrále UNESCO.

„Pro mě je samozřejmě nejlepší zpráva, že lázeňský trojúhelník zůstává kompaktní, a všechna tři města pokračují v nominačním procesu,“ řekl.

Ačkoli se zásadní italská schůzka konala už minulý týden, závěry z ní se starostové evropských lázní dozvěděli až včera na ministerstvu kultury. Podle Otakara Skaly se tak stalo proto, že zatímco některé lázně postoupily, jiné naopak vypadly. Konkrétně šlo o Bad Homburg a Wiesbaden.

Zatímco z prvně jmenovaných lázní do Prahy nikdo nedorazil, zástupci Wiesbadenu byli na místě a k vyřazení se prý postavili statečně.

Nápad vznikl v roce 2015

U nápadu zapsat nejvýznamnější lázně Česka na prestižní seznam stál po roce 2005 Karlovarský kraj. O pět let později se ho chopilo vedení Karlových Varů, které se po dohodě staly lídrem celé skupiny. Zástupci z Česka jsou vůbec pro celou nominaci velmi důležití.

„Česká republika i nadále koordinuje tuto nadnárodní sériovou nominaci, na které spolupracuje s dalšími evropskými zeměmi, a to s Belgií, Francií, Itálií, Německem, Rakouskem a Velkou Británií,“ uvedla Simona Cikánková, mluvčí Ministerstva kultury.

Kromě lázeňského trojúhelníku by se zápisu na prestižní seznam mohly dočkat také hornické památky v Krušných horách, o což usilují jak lidé z české, tak německé strany. Ačkoli mělo rozhodnutí padnout už letos v červnu, zástupci Saska se rozhodli žádost o rok odložit.