Dobrovolníci po obou březích Ohře čistili v Karlových Varech řeku od odpadků.

Dobrovolníci po obou březích Ohře čistili v Karlových Varech řeku od odpadků. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Velký jarní úklid, dobrovolníci před vodáckou sezonou čistili řeku Ohři

  • 3
Tisíce kilogramů odpadu skončí každoročně v Ohři, a to jen na území Karlovarského kraje. Aby se neměnila řeka ve skládku, už dvanáct let se o ni starají dobrovolníci, kteří ji zjara čistí.

Několikátým rokem na práci nejen vodáků dohlíží Martin Sýkora, majitel karlovarské půjčovny lodí Rafting Ohře, jehož tatínek tradici do regionu přinesl.

„Naše firma sem přišla z Vltavy, kde má čištění dlouholetou tradici, myslím, že od roku 1991. Za tu dobu tam vždy dokonale spojily síly všechny půjčovny, kempy nebo třeba tábořiště. Tamní zkušenosti s organizací a vším potřebným jsme přivezli i sem na Ohři,“ popsal Martin Sýkora.

V předchozích ročnících se organizátoři po vzoru Vltavy snažili také oslovovat všechny podél Ohře, kteří by mohli mít o její čistotu zájem. Šlo to ale těžko. Až letošní ročník přinesl velkou změnu, protože se do něj zapojily Místní akční skupiny a podařilo se jim vyburcovat dobrovolníky od Chebu až po Stráž nad Ohří.

Přicházejí posily, zapojily se do něj i obce

„Letos se čištění koná ve velkém. Zapojily se do něj i obce, které leží kolem řeky,“ potěšilo Martin Sýkoru, jehož půjčovna zatím úzce spolupracovala například s půjčovnou Leština, Maskáč či karlovarskými vodními skauty a několika obcemi.

Jedinou podmínkou, jak se do čištění zapojit, je podle organizátorů vzít si oblečení, které je možné namočit a ušpinit. O to ostatní už se starají lidé z Povodí Ohře, kteří odpad odvážejí.

„Dobrovolníky dělíme na dvě skupiny. Ta první nasedne do lodí a sbírají to, co vidí v řece. Druhá skupina, to jsou zejména mamky s dětmi. Sbírají to, co vidí na nábřežích, dokud to ještě unesou. Pak založí skládku, vezmou si nový pytel a jdou dál,“ popsal Martin Sýkora.

Plastové lahve vedou, najdou se i pneumatiky

Mezi nejčastější odpad patří igelitové sáčky a PET lahve. Ty tvoří zhruba polovinu sesbíraných věcí. Výjimkou nejsou ani chladničky, monitory, počítače a pneumatiky.

„Ve Varech pod jezem je hodně pneumatik, které kdysi zřejmě byly součástí nějakého plotu, a koukají z nich trubky. Takový nález mě vždycky rozčílí - vzhledem k tomu, že vodu jezdíme s dětmi,“ řekl Martin Sýkora.

Loni objevila skupina skautů v Doubí dokonce motorku. Povodí Ohře ji pak muselo vytáhnout jeřábem. Jakuba Rykla z Karlových Varů, který se sběrem odpadu pomáhá osm let, nejvíc překvapil izolátor, který odpočíval v Tuhnicích.

„Vážil asi tři kilogramy a byl napůl v zemi, odkud jsem ho vyhrabával. Musel jsem ho zvednout a pak jsem ho naložil do špičky lodi,“ vyprávěl. Jednou se mu také sesbírané harampádí vyklopilo z lodi zpátky do řeky a on jej musel znovu sesbírat.

Nejvíc nepořádku je podle dobrovolníků v řece v Karlových Varech. Předloni se jim podařilo sesbírat 4 760 kilogramů odpadků, loni to bylo jen o něco méně.

„Každý rok si říkáme, že by toho mohlo být ještě míň, když jsme loni Ohři vyčistili,“ přiblížil své marné přání Sýkora.