Novelou zákona o veřejném zdravotním pojištění teď musí ještě projednat parlament. (ilustrační snímek)

Novelou zákona o veřejném zdravotním pojištění teď musí ještě projednat parlament. (ilustrační snímek) | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Ochromené lázně v kraji si polepší. Na jásání to ale zatím nebude

  • 0
Jsme realisté. To, co se děje, je skvělé. Víc natahovat ruku jsme ani nechtěli. Takto komentuje chystané změny v lázeňství Eduard Bláha, prezident Svazu léčebných lázní ČR a ředitel Léčebných lázní Jáchymov.

Reaguje tak na středeční rozhodnutí vlády, která schválila změnu pravidel pro lázeňské pobyty hrazené ze zdravotního pojištění.

Mimo jiné to znamená, že pobyty se příští rok prodlouží opět na 28 dnů. Vláda tak svým rozhodnutím zrušila opatření exministra zdravotnictví Leoše Hegera, které dovedlo v Česku ke krachu dvoje lázně. Novelou zákona o veřejném zdravotním pojištění teď musí ještě projednat parlament.

Lázeňskému regionu se nicméně zdá se blýská na lepší časy. Kvůli Hegerovým úsporným opatřením se lázně potýkaly s úbytkem takzvaných křížkových pacientů. Jejich pobyt v lázních se totiž zkrátil z 28 dnů na 21. Zařízení bojovala o přežití, musela šetřit a propouštět zaměstnance.

„Stávajících jedenadvacet dnů základní délky léčebného pobytu u vážně nemocných pacientů po operacích, úrazech a při těžkých chronických onemocněních - například oběhového, dýchacího nebo pohybového ústrojí - se od ledna 2015 prodlouží komplexní léčba na 28 dnů,“ potvrdilo ve své zprávě ministerstvo zdravotnictví. U dětí pak bude jak základní, tak opakovaný pobyt vždy 28 dnů.

Z rány uštědřené ministerstvem se i tak ale budou lázeňské organizace vzpamatovávat několik let.

„Z padesátiprocentního propadu se nám vrátí 17, možná 20 procent příjmů,“ komentoval situaci Eduard Bláha, prezident Svazu léčebných lázní ČR a ředitel Léčebných lázní Jáchymov.

V platnosti však zůstávají další dva pilíře, na nichž stála Hegerova úsporná opatření ve zdravotnictví. Vedle vyřazení některých diagnóz je podle Eduarda Bláhy pro lázně nejproblematičtější omezení opakování pobytů.

„Třeba pro Jáchymov je toto opatření klíčové,“ vysvětlil. „Jsme realisté. To, co se děje, je skvělé. Víc natahovat ruku jsme ani nechtěli,“ uvedl Bláha.

I s vyššími příjmy však bude lázeňským organizacím trvat roky, než se budou moci začít znovu rozvíjet. „Odhadoval bych to na tři roky. Tedy pokud nepřijde zase nějaká další rána,“ upřesnil prezident svazu.

V Jáchymově se potýkali s propadem 70 milionů

„Když ubývají tržby v řádu milionů korun, je to vždy znát,“ řekl Pavel Říha, finanční ředitel Léčebných lázní Mariánské Lázně. A to mají Mariánské Lázně výhodu v tom, že podíl klientely přes české pojišťovny patří k nejmenším v republice - činí pět až šest procent.

I tak ale Říha vyčíslil propad z let 2012 až 2013 na 26 milionů korun. „Vzpamatování se bude během na dlouhou trať. V tomto období jsme generovali ztrátu, kterou musíme zaplatit,“ podotkl finanční ředitel.

V Jáchymově byl ve stejném období propad ještě citelnější. Podle Eduarda Bláhy činil 70 milionů. Lázeňská organizace proto musela přistoupit k nepopulárnímu propouštění. „Od roku 2011 nás postupně opustilo 65 lidí. Dnes už jsme ale téměř na původním stavu zaměstnanců,“ konstatoval Bláha.

Jinde v republice ovšem Hegerovy zásahy způsobily daleko větší problémy, které ve dvou případech vedly až ke krachu lázeňských organizací. „Bylo to ve Velichovkách a Dolní Lipové,“ potvrdil Bláha. „A vzkřísit to, co jednou zaniklo, bude velice obtížné, spíš nemožné,“ dodal.