VIDEO: Šlechta si ve Varech poměřila klobouky, zaujal „tác na sekt“

  • 6
Tradiční, neotřelé i velmi odvážné pokrývky hlavy byly v sobotu k vidění na závodišti v Karlových Varech, kde odstartovala nová dostihová sezona. Tradičně ji zahájil dostih spojený s každoročním setkáním evropské šlechty, která zároveň soutěžila o nejkrásnější klobouk.

Hlavy šlechtičen během prvního dostihového dne zdobila odvážná i elegantní díla. Zatímco některé z nich vsadily na klasiku v podobě květin, per a různých tylových doplňků, jiné se s tradičními ozdobami nespokojily.

„Tady v Karlových Varech máme specialitu, kdy se pánové na dostihy oblékají do žaketů a na hlavy si nasazují cylindry, dámy si zase vezmou klobouk. Jiný závod na kontinentu toto speciální oblečení nevyžaduje,“ řekl organizátor akce Oron Michael Kalkert.

Ty nejnápadnější klobouky závodiště nakonec i bodovaly v tradiční soutěži, která měla několik kategorií. Nejatraktivnějším kloboukem vyhlásili pořadatelé vysokou květinovou instalaci, nejkreativnějším pak „party“ klobouk ve tvaru tácu se sklenicemi pro sekt.

V kategorii o nejelegantnější dílo uspěla šlechtična s béžovým kloboukem připevněným ke straně hlavy, nejhezčím kloboukem se stalo dílo zdobené umělým ovocem ve tvaru dortového krému. Cenu za nejodvážnější klobouk si na závodiště převzala dáma s hranatým výtvorem, kterému dominoval čínský drak, koně a větrníky.

Pozornost návštěvníků ale budily i kreace karlovarských studentů, kteří si hlavy ozdobili pokrmy z rychlého občerstvení. Kromě této soutěže organizátoři uspořádali také závod poníků s jezdci do dvanácti let a dostih šlechticů samotných, kteří mezi sebou soupeřili s dřevěnými koňskými maketami.

Organizátor: Šlechtici z lidí strach nemají

Setkání šlechticů má v Karlových Varech tradici od roku 1997 a letos na něj přijelo 600 účastníků ze čtyř kontinentů. Kromě Evropy dorazili také ze Severní a Jižní Ameriky či indonéského ostrova Bali. Nejčastěji mezi nimi zněla němčina a angličtina. Pozvání dostávají ti, kteří se objeví na seznamu Orona Michaela Kalkerta. Se všemi hosty se zná osobně.

„Zastoupeny tu máme všechny věkové skupiny i děti. Nejstaršímu účastníkovi setkání je 85 let. Našim cílem je, aby se hosté společně seznámili a popovídali si,“ uvedl organizátor.

Dostihy v Karlových Varech podle něj nechávají šlechtici volně přístupné všem zájemcům, aby bylo vidět, že z lidí nemají strach a necítí žádnou povýšenost.