Abertamský starosta Zdeněk Lakatoš před obnoveným portálem s vchodem do

Abertamský starosta Zdeněk Lakatoš před obnoveným portálem s vchodem do středověkého cínového dolu Mauricius u osady Hřebečná. Systém chodeb je vyhloubený ve skalním masivu. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Evropské peníze pomohou otevřít i štolu středověkého dolu Mauricius

  • 0
Unikátní šachta důlního komplexu Mauricius nedaleko Abertam se díky přeshraničnímu projektu a evropským dotacím otevře pro turisty. Dosud nepřístupnou štolu Kryštof budou moci navštívit už letos první lidé. Další příspěvky v kraji poslouží například k zatraktivnění zámku v Ostrově.

"Monitorovací výbor doporučil ke schválení dotaci čtyřem projektům z Karlovarského kraje," informovala krajská mluvčí Andrea Bocková.

Částku 470 tisíc eur (zhruba 12 milionů korun) získá přeshraniční projekt Rozšíření naučné stezky Reiche Zeche a zpřístupnění štoly Kryštof v důlním komplexu Mauricius v Abertamech.

Projekt počítá s vytvořením schodiště do šachty a opravou domu, který se nad Mauriciem tyčí. Návštěvníci unikátní štoly se budou moci vžít do pocitů horníků, kteří v Abertamech kdysi těžili cín.

Abertamy zároveň usilují o zápis historického důlního komplexu na seznam památek UNESCO (více čtěte zde).

Ostrov získá peníze na zámek

V soutěži česko-německých aktivit se zadařilo i městu Ostrov. Uspěl projekt nazvaný Od zámku k zámku - Schwarzenberg a Ostrov na Stříbrné stezce.

"Na zámku v Ostrově se dočká rekonstrukce Pohledová zeď. Před touto zdí se pak budou pořádat vystoupení amatérských spolků," informoval náměstek hejtmana Karlovarského kraje Petr Navrátil. 

Na vystoupení se budou moci hosté dívat i z takzvané vyhlídkové plošiny, která bude ke zdi nainstalována. Na zámku v partnerském městě Schwarzenbergu se opraví prostory pro česko-německou výstavu. Celková investice dosáhne asi 1,8 milionu eur, tedy přibližně 46 milionů korun.

Poznají vrstevníky za hranicemi

Dotaci získá také město Luby, které je partnerem v projektu Partnerské školy potřebují prostory pro setkávání.

"Jeho cílem je úprava prostoru bývalé tělocvičny v partnerském městě Markneukirchen na česko-německou uměleckou dílnu. Děti z obou škol zde budou pořádat různé aktivity muzikálně uměleckého charakteru," nastínil charakter projektu za 982 tisíc eur (25 milionů korun) Petr Navrátil.

Dalším úspěšným projektem jsou Kulinářské zážitky v Krušnohoří. Regionální kuchyně jako výraz znovuobjevené společné identity v sasko-českém příhraničí.

"Cílem je oživit gastro-kulturní kořeny v pohraničí. Partnerem v projektu je Střední odborná škola a střední odborné učiliště v Nejdku. Celkové náklady se vyšplhají na 332 tisíc eur," uvedla Andrea Bocková.

Zatím města, obce i organizace z Karlovarského kraje získaly v rámci přeshraničních projektů více než 26 milionů eur, tedy asi 663 milionů korun.