Pohled z Klínovce na Krušné hory.

Pohled z Klínovce na Krušné hory. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Krušné hory čekají velké změny, potěší turisty, lyžaře i cyklisty

  • 2
Pokračování Cínové stezky u Božího Daru, pohádkové postavy či nová vyhlídka na Neklidu. I to jsou projekty, které chtějí změnit Krušné hory ve velkou turistickou zónu.

Přibližně 27 milionů eur půjde v následujících letech do rozvoje Krušných hor. Evropské dotace jim pošle program sasko-české spolupráce. Celkem se jedná o 25 projektů, přičemž větší část z nich se týká cestovního ruchu s důrazem na zachování přírodního a kulturního dědictví.

Na české straně hor půjde o řadu novinek. „Hotové by měly být do tří let,“ řekl starosta Božího Daru Jan Horník.

Novinky

plánované v Krušných horách

  • doplnění drobného turistického mobiliáře, pokračování Cínové stezky
  • popularizace pohádkové postavy Důlníček a Stříbrňáček
  • Boží vyhlídka u Neklidu
  • sociální zařízení na vrcholu Klínovce
  • vystavení Latinské knihovny v Jáchymově
  • rekonstrukce kostela sv. Anny v Božím Daru

Evropské dotace potěší příznivce takzvaného centrálního Krušnohoří, tedy prostoru ohraničeného Klínovcem, Špičákem, Fichtelbergem a Rabenbergem. Projekt tam počítá s doplněním drobného turistického vybavení. To přibude také na Malém a Velkém Ježíškově okruhu.

Svého pokračování se dočká i hřebenová Cínová stezka, která slouží od loňského října cyklistům, pěším, in-line bruslařům i běžkařům. Zčásti po ní povede Velký Ježíškův okruh.

Další plány pak souvisí s před dvěma lety otevřenou štolou Johannes. Konkrétně pohádkovou postavou Důlníčkem. „O tom, že Důlníček existuje, se sice již dlouho spekulovalo, ale až schválený projekt by jej měl pomoci dodatečně zpopularizovat,“ uvedl Jan Horník.

K Důlníčkovi navíc podle něj přibude ještě bratr Stříbrňáček, který obývá německou stranu hranice. Evropské dotace kromě dětí uvítají i ti, kteří mají rádi panoramata. U Neklidu příští rok vyroste Boží vyhlídka, která nabídne pohled směrem na podkrušnohorský zlom - konkrétně na Ostrov, Karlovy Vary a sousední saskou část hor. Na vyhlídce bude webová kamera, jejíž snímky si lidé prohlédnou on-line na internetu.

Vylepšení se dočká také vrchol Klínovce, kde vznikne dodatečné sociální zařízení. „Za areál musím říct, že je to skvělá zpráva. Čím dříve tam bude, tím lépe. My samozřejmě máme toalety, ty jsou ale u každé spodní stanice. Na vrcholu to bude ku prospěchu,“ podotkl manažer střediska Adam Svačina.

Radost z přiklepnutých dotací si užívají nejen na Klínovci, ale i v Jáchymově. Už dlouho by totiž rádi vystavili proslulou knihovnu latinské školy, jenomže chyběly peníze. „Zkoušeli jsme i Norské fondy, ale to nevyšlo. Vizí máme mnoho,“ řekl starosta Jáchymova Bronislav Grulich. Nyní se však městu podaří na expozici získat bezmála 700 tisíc eur.

„Největší finanční část půjde do rekonstrukce sklepních prostor radnice. Bude to kolem 11 milionů korun,“ řekl Jan Hadrava, který má projekt na starosti.

Další peníze pak poslouží vlastní instalaci výstavy, která by měla návštěvníky provést nejen dějinami latinské školy, ale i města. Protože jsou součástí knihovny i hudebniny, radnice se domluvila se souborem, který je nastuduje a vydá CD. Jan Hadrava už pracuje i na tom, aby město mohlo vydat odbornou publikaci. „Všechno by mělo být hotové do roku 2018,“ řekl.

Dotace na rekonstrukci dostal i Boží Dar. Jde o zhruba 1,3 milionu euro, za které opraví nejvýše postavený kostel v republice, a to sv. Anny. „Město jej získalo od katolické církve darem s tím, že se nejenom Boží Dar, ale i někteří místní podnikatelé snaží udělat maximum pro jeho záchranu,“ popsal Jan Horník. Město podle něj bude muset ještě sehnat zhruba 15 milionů korun na restaurování v něm umístěných movitých památek. Poté by se měl stát duchovním i kulturním místem.

Na projektech se kromě Božího Daru a Jáchymova podílí ještě saský Breitenbrunn a podle Jana Horníka je přede všemi ještě velký kus práce.

„Pokud se vše podaří, tak to jistě přispěje k tomu, že na Krušné hory se již nebude pohlížet pouze jako na horstvo se zničenými lesy, což již stejně dávno není pravda, ale naopak jako na místo s krásnou horskou přírodou a zajímavým kulturním dědictvím,“ řekl.