Stavba krytého plaveckého bazénu u KV Areny pokračuje, kvůli pozastavení proplácení evropských dotací však Karlovy Vary nedostaly první platbu.

Stavba krytého plaveckého bazénu u KV Areny pokračuje, kvůli pozastavení proplácení evropských dotací však Karlovy Vary nedostaly první platbu. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Města i podnikatelé mají vážný problém, slíbené dotace nedorazily

  • 15
Projekty pokračují a peníze nikde. Regionální operační program Severozápad stojí, co máme dělat? S takovou otázkou se na ministra financí a pro místní rozvoj obrátili primátoři měst na severozápadě republiky. Mezi nimi i karlovarský primátor Petr Kulhánek. Městu nepřišla první platba na rozestavěný bazén.

Kromě bazénu u KV Areny jsou kvůli stopce evropských dotací v ohrožení i další dva projekty takzvaného Integrovaného plánu rozvoje města. Tedy hala pro míčové sporty a Centrum zdraví a bezpečí. Jeho stavba měla v areálu u KV Areny začít na podzim.

Se žádostí o radu se na ministra financí a pro místní rozvoj kromě primátora Kulhánka obrátili i nejvyšší představitelé Chomutova, Děčína, Ústí nad Labem a Mostu.

"Tím, že byly zastavené veškeré aktivity ROP Severozápad, se města dostávají do potíží. A to termínových a v budoucnu i finančních," řekl Petr Kulhánek.

Karlovarský primátor Petr Kulhánek.

Městům kvůli neproplaceným penězům hrozí, že nebudou schopná dodržet smlouvy uzavřené se stavebními firmami. Co v takové situaci dělat, však primátorům nikdo nevysvětlil.

"Nedostali jsme žádné informace ani od regionální rady ani od ministerstev. Vůbec nevíme, na čem jsme," stěžuje si primátor.

Vzhledem k tomu, že města mají uzavřené platné smlouvy s regionální radou, domnívá se, že jejich plnění by mohlo být právně vymahatelné.

"To, že nedokážeme dodržet harmonogram, se nestalo naší vinou. Proto chceme vědět, jak se k tomu ministerstva, jako nadřízené orgány, postaví. Regionální rada by totiž kvůli nedodržení harmonogramu mohla vymáhat peníze zpět," obává se Kulhánek.

Pokud podle něj nezmizí stopka na peníze, o které ministerstvo pro místní rozvoj a ministerstvo financí rozhodlo začátkem června, Karlovy Vary se do velkých potíží dostanou už na začátku příštího roku.

Ohrožené jsou další projekty za desítky milionů korun

Podobné problémy s pozastavenými evropskými penězi však neřeší pouze Karlovy Vary. Těžkou hlavu má kvůli ROP Severozápad například vedení Chebu, a to kvůli plánované úpravě břehu Ohře.

Unie do ní měla nasypat 148 milionů korun. Podle starosty Pavla Vanouška by město pouze ze svého rozpočtu tak nákladnou úpravu nezaplatilo. Cheb marně čeká také na proplacení 20milionové dotace na tři dokončené úseky městské cyklostezky. A čekají i další. Třeba ti, kteří uspěli s projekty zaměřenými na turistický ruch.

ROP loni odsouhlasil dotace v desítkách milionů korun. Mezi úspěšnými projekty byla například modernizace lyžařského areálu na Božím Daru, stavba skiareálu na Plešivci, sportovní areál v Sokolově, technické úpravy či modernizace parku u ostrovské nemocnice.

Do jedné z největších investic v kraji se pustil i Skiareál Klínovec, který začal modernizovat svou jižní část. "Zastavení peněz je pro nás opravdu velký problém. Hodně investujeme a musíme dodržet smlouvy. Teď se bojíme, zda naše plány dobře dopadnou," řekl Adam Svačina, manažer klínoveckého skiareálu. Tomu ROP vloni přislíbil na stavbu jižní etapy dotaci přesahující 118 milionů korun.