Budovu ocenili odborníci za spojení architektonické kvality s technickou...

Budovu ocenili odborníci za spojení architektonické kvality s technickou památkou. | foto: Vertical Images

U Čisté vejdou lidé z moderní stavby rovnou do šestnáctého století

  • 0
Moderního a reprezentativního zázemí se dočkal důl Jeroným v Čisté u Rovné na Sokolovsku. Dílo ze šestnáctého století je Národní kulturní památkou. Místo provizorní unimo buňky se už pár týdnů pyšní novou vstupní budovou.

Tu oceňují jak návštěvníci, tak zaměstnanci sokolovského muzea, jež se o důl stará.

„Stavba začala v květnu 2014 a za rok byla hotová. Důl Jeroným se lidem otevřel 1. května společně s hotovou budovou,“ popsal Michael Rund, ředitel sokolovského muzea.

Důl Jeroným

Otevírací doba
otevřeno 1. květen – 15.říjen, o prázdninách denně, prohlídky v 10, 11, 13, 14, 15, 16 hodin

Příjezd
od Sokolova silnice č. 210 směr Teplá, Prameny, asi 500 metrů za osadou Podstrání.

Tip
V případě větší skupiny a o víkendu je dobré rezervovat si místo. na čísle 736 202 710.

Více na www.omks.cz

Zázemí stálo 12 milionů korun, přičemž evropská dotace pokryla pětaosmdesát procent ceny. Zbytek dotace a neuznatelné náklady hradí Karlovarský kraj.

Nyní budova lidem slouží k několika účelům. Jsou v ní pokladny, toalety včetně té pro invalidy, šatny pro návštěvníky i odborné pracovníky, lampárna, kde zájemci o prohlídku dolu dostanou také bezpečnostní přilby, kuchyňka a sprcha pro personál a hlavně sál, kde je možné pořádat přednášky a menší konference.

„Důl Jeroným je vlajkovou lodí Národního geoparku Egeria a také Národní kulturní památka, která míří i k vyššímu ocenění. Rádi bychom, aby byl zapsaný do sítě Evropských geoparků, které jsou pod ochranou UNESCO. Pokud by se to podařilo, měli bychom v kraji takovéto lokality tři. Jednak montánní region Krušnohoří, pak lázeňský trojúhelník a ještě geopark, což by přispělo k rozvoji turistického ruchu v regionu,“ řekl ředitel.

Novou vstupní budovu obklopuje parkoviště pro osobní auta i autobusy, celkově je ale pojatá tak, aby co nejlépe zapadla do okolní krajiny. Má plochou zelenou střechu, kamenné obložení a dřevěné okenice. Ty slouží jednak k zatemnění sálu během přednášek, při kterých je potřeba promítací zařízení a také k zabezpečení objektu, který je kvůli zimujícím netopýrům společně s Jeronýmem půl roku zavřený.

„Součástí je také velká krytá terasa a budova je koncipovaná tak, aby byla důstojným vstupem do dolu, který je těsně vedle ní,“ popsal Michael Rund.

Zázemí se před časem dočkalo i ocenění v soutěži Stavba Karlovarského kraje 2015. Od poroty si vysloužilo čestné uznání za to, jak se jeho urbanisticko-architektonická kvalita spojila s technickou památkou. Řada lidí jí také poslala svůj hlas prostřednictvím internetové ankety.

„Ukazuje se, že montánní památky návštěvníky táhnou, což vidíme při běžném provozu. Od začátku května, kdy jsme otevřeli, do dolu zavítalo přes osm stovek návštěvníků,“ řekl ředitel.

Zaměstnanci muzea už se setkali s tím, že lidé kolem dolu projeli, pak se vrátili a ptali se, kde ho mají hledat. Mysleli si totiž, že vstupní budova je spíše vilou některého z českých magnátů.

Kdo si bude chtít Jeroným během prázdnin prohlédnout, má příležitost každý den od 10 do 16 hodin. Poté bude otevřený od středy do neděle, a to až do 15. října. Základní vstupné je 50 korun, rodinné vyjde na 120 korun.