Slavnostní otevření dolu Mauritius (8.5.2015). Důl Mauritius byl největší cínový důl v českém Krušnohoří. Cín se tu těžil 400 let. Jedním ze zpřístupněných míst je i štola Kryštof. | foto: Martin Stolař, MAFRA

První turisté navštívili středověký důl Mauritius na Hřebečné

  • 0
Stovky návštěvníků přivítal důl Mauritius na Hřebečné, který se v pátek poprvé oficiálně otevřel lidem. Středověké dílo zpřístupnilo za osm milionů korun město Abertamy, kterému se na to podařilo získat dotaci z evropských peněz. Kolaudaci má za sebou už od loňského podzimu, návštěvníci ovšem museli počkat, až důl opustí netopýři.

„Sezonu máme povolenou od prvního května do třicátého září. Vyskytuje se tu šest druhů, včetně netopýra velkého. Mauritius je jejich největším zimovištěm v západním Krušnohoří,“ vysvětlil průvodce Jan Albrecht.

Lidé, kteří se chtějí do dolu podívat, mohou buďto zavolat, nebo si exkurzi objednat přes web. Kapacita jedné prohlídky je 12 lidí a trvá maximálně hodinu a půl. 

Stačí si jen obléknout pláštěnky, obout holinky a nasadit přilbu. Společně se světlem je dostanou v zázemí dolu, které město dokončovalo na jaře. Pod zem návštěvníky zavede sedmnáctimetrové schodiště. 

„Na několika zastávkách lidé uvidí historii dolování v Krušnohoří i způsob těžby, jedna je věnovaná větrání a osvětlování v dolech. Celá štola je dlouhá tři sta metrů a její součástí je ručně sekaná chodba, která ústí do obrovské komory. Vznikla po vytěžení 120 tun cínu,“ popsal průvodce.

Vedení abertamské radnice má s Mauritiem, který je jednou z hornických památek navržených do UNESCO, ještě další plány. Podle starosty Zdeňka Lakatoše teď bude zvelebovat hlavně jeho okolí.

„Řešíme přístupovou cestu a parkoviště, na které pořizujeme projekt. Zároveň bychom chtěli dodělat okolní budovy, které vrátíme do podoby ze třicátých let minulého století,“ řekl.

Mauritius je však mnohem rozsáhlejší, než ukazuje současná prohlídková trasa. Starosta odhaduje, že možná do pěti let by mohlo město zpřístupnit ještě další patra. 

Speleolog Norbert Weber mapuje dílo od roku 1997 a chce vytvořit jeho podrobnou mapu. Lidé podle něj zatím vidí pouhý zlomek středověké památky.

„Další patra jsou velmi členitá, je to labyrint vzájemně propojených chodeb, šachet a vydobytých komor. Celkově jde o mnoho kilometrů. Kolik, to se špatně odhaduje, je to obrovský komplex,“ popsal.

Dospělí návštěvníci zaplatí za vstup do Mauritia 150 korun, děti stovku. O dílo se stará obecně prospěšná společnosti Montanregion Krušné hory - Erzgebirge, stejně jako o štolu Johannes. Tu zpřístupnil Boží Dar a první zájemci do ní budou smět nahlédnout za pár dní.