Cehbská radnice ušetřila díky elektronickým aukcím dvacet milionů korun. (Ilustrační snímek)

Cehbská radnice ušetřila díky elektronickým aukcím dvacet milionů korun. (Ilustrační snímek) | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Cheb ušetřil díky elektronickým aukcím dvacet milionů korun

  • 3
Elektronické aukce na stavební práce nebo prodej či pronájem bytů se vyplatily radnici v Chebu. Díky tomu, že zdejší úředníci projekt dotáhli do konce, ušetřila městská kasa jen na stavebních pracích 20 milionů korun. Teď radnice schválila i novou směrnici pro zadávání veřejných zakázek.

"Od začátku července loňského roku jsme na stavebních zakázkách pro město ušetřili více než 20 milionů korun," říká chebský místostarosta Tomáš Linda.

A jak to funguje? Město vypíše výběrové řízení. Firmy, které mají zájem o městskou zakázku, nabídnou cenu. "Pak ale firmy o nejnižší cenu soutěží v elektronické aukci," upřesnil Linda.

Elektronické aukce se v Chebu osvědčily nejen u zakázek na stavby, ale i při pronajímání či prodeji městských bytů nebo nebytových prostor.

Každá ušetřená koruna je pro městský rozpočet dobrá. Právě proto nedávno chebští radní schválili novou směrnici pro zadávání veřejných zakázek. Nová norma podle Lindy zavádí třeba takzvanou jistotu. Tedy povinnost, aby firmy, které se o městskou zakázku ucházejí, složily na účet města částku odpovídající dvěma procentům z nabízené ceny zakázky.

Nechceme, aby se firmy o zakázky dělily, říká místostarosta

"Tím se chceme vyhnout tomu, aby se firmy, které se do soutěže přihlásí, o zakázku podělily. Přeprodávání zakázek je totiž poměrně rozšířený nešvar. Když vybraný uchazeč následně odstoupí, jistina propadne ve prospěch města," vysvětlil Linda

Novou směrnici pro zadávání veřejných zakázek schválila rada v souvislosti s novelou zákona o veřejných zakázkách, která začala platit od 1. dubna. "Tato interní směrnice je závazná nejen pro pracovníky městského úřadu a našich příspěvkových organizací, ale i pro obchodní společnosti, kde má město stoprocentní majetkový podíl, konkrétně pro společnosti CHETES a Lesy města Chebu," uvedl místostarosta s tím, že směrnice upravuje zejména zadávání zakázek malého rozsahu, které zákon řeší pouze okrajově.

Hlavním cílem je tedy zajistit transparentní zadávání veřejných zakázek i nad rámec novely zákona. "V příloze směrnice jsou například podle jednotlivých typů zakázek jasně definovány minimální požadavky na dodavatele, které musí být obsaženy v zadávacích podmínkách. To má vyloučit nejrůznější spekulace, že podmínky nějaké zakázky jsou takzvaně ušity na míru některé konkrétní firmě," vysvětlil místostarosta Linda.