Zájemci o kotlíkové dotace už nebudou podávat žádosti osobně.

Zájemci o kotlíkové dotace už nebudou podávat žádosti osobně. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

O kotlíkové dotace se bude žádat jen elektronicky, úřad testuje aplikaci

  • 4
První zátěžový test má za sebou aplikace na elektronické podávání žádostí o takzvané kotlíkové dotace. Karlovarský kraj jako první v republice spustí jejich další vlnu. A poprvé nebudou muset žadatelé osobně na úřad.

Jednomyslně pro spuštění druhé vlny kotlíkových dotací byli ve středu krajští zastupitelé. Krajský úřad díky tomu začne jako první v republice od 30. srpna přijímat žádosti o dotace, které lidem pomohou s výměnou starých kotlů za modernější a ekologičtější. Podle konkrétního typu na něj získají od kraje podporu od 75 do 120 tisíc korun.

„Žádosti budou zájemci podávat elektronicky, kdy vyplní pouze nejdůležitější údaje. Další údaje a přílohy pak doručí Karlovarskému kraji v listinné podobě do následujících deseti dnů ode dne přijetí žádosti elektronickým systémem,“ uvedla hejtmanka Jana Vildumetzová.

Podle jejího náměstka pro majetek Dalibora Blažka si mohou lidé žádosti předvyplnit od 10. srpna, 30. srpna už je stačí ve 14 hodin pouze odeslat. Tím se dostanou do elektronického pořadníku. „Už jsme připravili první zátěžový test a hledali problémy, které by při vyplňování žádostí mohly nastat. Vytipovali jsme jich asi čtyřicet, které jsme odstranili. Na 7. srpna chystáme další zátěžový test,“ řekl náměstek.

Zúčastní se ho všichni úředníci krajského úřadu, a pokud se ještě nějaká potíž objeví, kraj bude mít dva dny na její odstranění. „Elektronické žádosti jsou pro nás novinkou, přiznám se, že z toho máme trošičku obavu,“ přiznal Dalibor Blažek.

Druhá vlna kotlíkových dotací

  • Kraj výzvu vyhlásí 28. 7., ukončí ji 29. 3. 2019. Žádosti začne přijímat 30. 8. od 14 hodin, a to elektronicky. Zájemce vyplní jen ty nejdůležitější údaje, ostatní přílohy doručí na krajský úřad v listinné podobě do 10 pracovních dní.
  • Elektronické podávání žádostí zajistí určení pořadí podaných žádostí.
  • Kraj má v druhé výzvě připravených 64 271 845 korun, což odpovídá zhruba 700 výměnám kotlů. Dotace získají zájemci o automatický kotel na uhlí a biomasu, tedy kombinovaný, kotel spalující výhradně biomasu, plynový kondenzační kotel či tepelné čerpadlo.
  • Kdo má o dotaci zájem, může přijít na školení. Kraj je chce uspořádat v Aši, Mariánských Lázních, Karlových Varech, Sokolově, Chebu, Ostrově nebo například Nejdku.

Kraj kvůli tomu ale chystá školení v řadě měst a myslel i na ty, kteří buďto počítač nemají, anebo s ním neumějí zacházet. „Starostové nám přislíbili pomoc, zaměstnanci našeho odboru investic budou vyjíždět nejen do pověřených obcí, ale i do těch menších, pokud bude zájem,“ řekl náměstek.

Ministr životního prostředí Richard Brabec, jehož resort za kotlíkovými dotacemi stojí, se ale snažil obavy kraje rozptýlit. „Některé regiony už elektronické žádosti vyzkoušely a mají s nimi dobré zkušenosti,“ uvedl ministr. I starší lidé si podle něj našli cestu, jak žádost vyplnit. Pomohli jim prý příbuzní nebo známí.

„Elektronické žádosti jsou pro nás hodně důležité, neboť jsme zaznamenali fronty před úřady. Žijeme ve 21. století a stanovat před nimi mi připadá opravdu nedůstojné,“ řekl Brabec.

Zároveň zmínil, že oceňuje i aktivitu vedení kraje, které chce druhou vlnu spustit za pár týdnů. „Snaží se dotace dostat mezi lidi co nejdříve, aby si mohli nové kotle pořídit už na novou topnou sezonu,“ vyzdvihl ministr. Zároveň upozornil, že lidé mohou dotace kombinovat s programem Nová zelená úsporám, který může přinést další finanční bonusy.

Podle Richarda Brabce přijde na řadu ještě třetí vlna kotlíkových dotací, a to nejspíš už příští rok. Peněz v ní bude o něco méně než letos.