Po zvolení do sněmovny si Jan Bureš otevřel v Karlových Varech poslaneckou kancelář.

Po zvolení do sněmovny si Jan Bureš otevřel v Karlových Varech poslaneckou kancelář. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Exposlanec Bureš se uchytil. Bude pomáhat městům na Sokolovsku plánovat

  • 2
Ve společnosti Léčebné lázně Jáchymov, kde pracoval před vstupem do politiky, už pro něj místo neměli. I přesto bývalý poslanec Jan Bureš (ODS) po volebním krachu dlouho bez práce nezůstal. Příští rok a půl bude pomáhat městům s plánováním.

Politik z Ostrova bude jako koordinátor vymýšlet strategické plány pro města a obce na Sokolovsku. Minulý týden vyhrál výběrové řízení.

Funkci zřizuje a mzdu hradí Svaz měst a obcí v projektu meziobecní spolupráce. "Pan Bureš byl nejlepší, oproti ostatním uchazečům měl největší zkušenosti," řekla tajemnice Městského úřadu v Sokolově Miroslava Kurcová.

Kromě ní seděli ve výběrové komisi i starostové Sokolova a Horního Slavkova. Bureše dobře znají hlavně z let 2002 až 2010, kdy starostoval v Ostrově na Karlovarsku.

V projektu meziobecní spolupráce bude Bureš za 33 tisíc korun měsíčně z radnice v Sokolově řídit tým čtyř lidí. Mají vytvářet plány obcí (všech v okrese kromě Kraslicka) v oblasti školství, sociálních věcí, odpadového hospodářství.

Nejdříve zpracují analýzu, jak na tom obce jsou. Třeba jestli mají základní školy plné, kolik dávají peněz na jejich provoz. Potom navrhnou, jak by radnice mohly spojit síly a ušetřit.

Místo v lázních už bylo obsazené

Otázkou je, zda tým přijde s nápady, jež budou praktické a použitelné. Bureš ujišťuje, že jinak by do toho nešel. "Obce se mohou například složit a společně otevřít dům s pečovatelskou službou pro celý mikroregion. To si umím představi," uvedl. 

Úkol má Bureš s týmem splnit do června 2015. Chce ale letos na podzim znovu kandidovat na starostu v Ostrově.

Po srpnovém rozpuštění Poslanecké sněmovny dostal Bureš stejně jako ostatní kolegové odstupné (on, Suchá a Chlad 201 tisíc Kč, Hojda 269 tisíc Kč). Teoreticky se sice mohl vrátit do jáchymovských lázní, ale tam bylo jeho místo obsazené.

"Generální ředitel lázní nabízel, že pro mě pozici vytvoří, ale to mi připadalo nefér. Takže jsem tam nechodil a příjem od lázní jsem dostal za jeden měsíc. Pracovní poměr jsem tam ukončil dohodou k 20. 12. 2013," vysvětlil Jan Bureš s tím, že se svojí švagrovou vede chráněnou dílnu a věnoval se mezitím této práci. 

Hojda zamířil k Českým drahám

Čtyři měsíce po rozpuštění Sněmovny marně hledal místo i další exposlanec za Karlovarský kraj Pavel Hojda (KSČM). Zaregistroval se dokonce na úřadu práce.

Od 1. ledna se uchytil díky pomoci svých známých. "Řeknu jen, že pracuju u Českých drah. Je to hlavně technická funkce. Zabývám se technologiemi, které jsem řešil i jako poslanec," konstatoval.

Komunista nepočítal s tím, že ho díky kroužkování ve volbách přeskočí ze druhého místa na kandidátce stranický kolega Jaroslav Borka. Poté, co se Sněmovna rozpustila, dal Hojda v Teree, kde kdysi pracoval, výpověď, aby se plně mohl věnovat předvolební kampani. A stále se cítí zrazen, že mu Borka post ve Sněmovně nepřepustil.

Jana Suchá (VV, Lidem, pak nezávislá) se vrátila ke své advokátní praxi. A Rudolf Chlad (TOP 09) je už v penzi.