Lidem s Alzheimerovou chorobou v kraji pomáhá více sociálních ústavů, jen Farní charita v Karlových Varech má ale certifikát. Ilustrační foto

Lidem s Alzheimerovou chorobou v kraji pomáhá více sociálních ústavů, jen Farní charita v Karlových Varech má ale certifikát. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Karlovarská charita dostala certifikát na péči o lidi s alzheimerem

  • 0
Farní charita v Karlových Varech je v Karlovarském kraji prvním specialistou na péči o lidi s Alzheimerovou chorobou. Charita, která se o pacienty stará ve stacionáři, prošla auditem a získala certifikát Vážka od odborníků z České alzheimerovské společnosti.

Dobrými službami o seniory trpící demencí se chlubí více sociálních ústavů. Certifikát, který je známkou kvality služeb, má ale čerstvě jen Farní charita Karlovy Vary.

Nabízí klientům z kraje 19 míst v denním a devět v týdenním stacionáři. Sem mohou lidé "odložit" své zmatené příbuzné, kteří kvůli postupující nevyléčitelné nemoci nejsou schopni se o sebe postarat v domácnosti.

Stacionáře

Farní charity Karlovy Vary

denní 19 míst, týdenní 9 míst

cena v denním - 50 Kč za hodinu plus 50 Kč oběd

cena v týdenním
140 Kč celodenní strava
160 Kč celodenní pobyt, plus 75 procent ze státního příspěvku na péči

"Klientům se věnujeme celý den. Chystáme pro ně různé druhy terapie - rehabilitační cvičení na speciální hudbu, dechová cvičení, paměťové hry, tvořivé dílny. Součástí programu je siesta. Můžeme se klientům věnovat individuálně, máme na to vyškolený personál i dostatek času. Snažíme se je zapojit například také do přípravy večeře," popsala vedoucí stacionáře Dita Matoušová.

Zaměstnanci se starají o pacienty ve všech stadiích nemoci, vyjma těch nepohyblivých. Někteří mají lehčí formu demence, choroba je připravila o krátkodobou paměť. Ve druhém stadiu ztratili také orientaci v čase a prostoru. Ve třetím trpí navíc i poruchou řeči, motoriky. Utíkají z domova a mohou ublížit sobě i sousedům, když si neporadí třeba s plynovým sporákem.

Je to úžasná úleva, pochvalují si

Výborné zkušenosti s týdenním stacionářem má třeba Míla Pólová. Starají se jí tu profesionálně o maminku, která si sama nevezme léky a bez pomoci se neoblékne.

"Pro nás s manželem je to úžasná úleva. Můžeme dál chodit do práce a o maminku je báječně postaráno. Od pondělí do pátku žije v domáckém prostředí, nemusím mít o ni strach."

Úspěchem při práci s klienty bývá už jen to, když se postup nemoci zbrzdí.

"Máme radost ze seniora, který je zase schopen použít zubní kartáček. Vrátili jsme mu jednu z dovedností. Není to snadné. Mnozí ani nevědí, proč jim dáváme lžíci do ruky, když mají před sebou jídlo," řekla Dita Matoušová.

Farní charita nabízí také vyšetření paměti, aby se včas podařilo demenci zachytit. Služba je zdarma, dotyční si odnesou i kontakt na odborné lékaře, psychiatry.

Charita rovněž pomáhá a radí rodinám, které zvažují jak dál se svým nemocným příbuzným a o umístění do stacionáře zatím neuvažují.

Týdenní pobyt je lepší, radí odborníci

Naplno je vytížen týdenní stacionář. Denní už méně, tam se personál stará i o lidi se smyslovým nebo zdravotním postižením. Ale odborníci stejně doporučují, aby ti s Alzheimerovou chorobou neměnili prostředí příliš často. Už tak bývají dost zmatení.

"Pro klienty je lepší týdenní forma pobytu. V pondělí je k nám jejich příbuzní přivezou a v pátek si je vyzvednou. Mají mezitím klid na svou práci a nemusí se starat, zda maminka bere léky a jestli se navečeřela," potvrdila vedoucí stacionáře.

Farní charita by se ráda ještě více specializovala na pacienty trpící alzheimerem. Sama to finančně nezvládne. Požádala karlovarský magistrát, zda by zaplatil rozšíření prostor a kapacity o dalších asi 15 lůžek.

"Umíme se dobře postarat o klienty, jejichž rodinní příslušníci to s nimi doma nezvládají. Máme na to personál a nyní také certifikát kvality," přesvědčuje ředitel charity Aleš Klůc.

Stejně jako všechna ostatní sociální zařízení se i Farní charita potýká se sníženou dotací od státu na činnost. Peníze jí vystačí maximálně do konce září.

"Pak bychom museli některou ze služeb omezit, zrušit nebo propustit část zaměstnanců. A seniory na rozdíl od hokeje nikdo nechce sponzorovat," poznamenal Aleš Klůc.