Celkový pohled na hrad. V Bečově nedávno dokončili obnovu hradní fasády,...

Celkový pohled na hrad. V Bečově nedávno dokončili obnovu hradní fasády, opravené už jsou i střechy. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Nová fasáda bečovského hradu odhaluje, jak šel čas staletími

  • 0
Nový kabát před zimou dostal hrad a zámek v Bečově. Práce na nové fasádě a střeše památky trvaly sedm let a vyšly na 15 milionů korun. Nyní přijde na řadu celková rekonstrukce.

Sedm let prací, čtyři etapy a čtyři lahve vína. Tak by se dala ve stručnosti shrnout cesta za novou fasádou a střechou hradu a zámku Bečov nad Teplou. Za necelých patnáct milionů korun se podařilo zařadit hrad mezi zajištěné a stabilizované památky svého druhu v republice.

„Letošní poslední etapa byla z technologického hlediska jednoznačně nejtěžší. Bylo třeba nejen překonat složité zakládaní lešení na dvou místech přehrazených hradební zdí, ale též bylo nutné zvládnout konzervaci nejkomplikovanějších pozůstatků původních omítek,“ uvedl kastelán Tomáš Wizovský, s tím, že sedm let práce není při rekonstrukci památky špatný čas.

Vzpomínka na Beauforty

A právě při přípravě lešení se našly před pěti lety zakopané lahve vína či stříbrné mince z 16. století.

„Lahve mají přímou vazbu na příběh relikviáře svatého Maura. Tři plné nepoškozené a jedna poškozená lahev jsou identické s lahvemi vína a koňaku, které Beaufort - Spontinové ukryli na konci II. světové války spolu s relikviářem pod podlahu hradní kaple. Někdo si je asi přivlastnil a zakopal s tím, že se pro ně jednou vrátí, ale nevrátil. Zajímavé je, že ač lahve ležely roky pod zemí vystaveny klimatickým podmínkám, podle testů jsou pitelné, obsahu se nic nestalo,“ prozradil kastelán.

Ani sedm let prací neomezilo možnost navštívit areál památky. To byl také jeden z požadavků zadání projektu. „Snažili jsme se, aby dovážení stavebního materiálu probíhalo vždy před a po provozní době,“ potvrdil Wizovský.

Nová fasáda nemá připomenout jen nejslavnější doby památky, ale všechna období, kterými si hrad a zámek prošel. „Budou zanechány všechny stopy minulého využívání, to znamená znaky rezidence, vojenské pevnosti či skladiště na sýpku,“ shrnul kastelán.

V rámci rozsáhlých prací se myslelo i na ochranu památky. Kromě fasády byla vybudována i vodní nádrž pro potřeby hasičských jednotek při případném zásahu.

Po ukončení prací na fasádě nyní čekají správci hradu a zámku na roky vytouženou celkovou rekonstrukci. „Harmonogram prací se bohužel z rozličných důvodů i přes entuziastickou snahu správy Bečova neustále prodlužuje. Oproti původnímu plánu dokončení v roce 2015 začne oprava celého areálu nejdříve na přelomu roku 2018/2019,“ potvrdil zprávu Wizovský.

Připravují se i práce na novém muzeu zaměřeném na druhou nejcennější památku po korunovačních klenotech, relikviáře svatého Maura. Současné prostory totiž nestačí velkému návštěvnickému zájmu. Což dokládá i letošní rekordní číslo, kdy se do Bečova vypravilo přes 72 tisíc turistů.

„Nová rozšířená trasa bude primárně pojata jako volně průchozí, s interaktivními prvky a s možností zapojení do vzdělávacích programů. Vzhledem k tomu, že je již hotové libreto, scénář výstavy i projektová dokumentace, věříme, že nová expozice vznikne v prostorách horní zámecké budovy nejpozději do dvou let a přiláká nejen nové návštěvníky, ale i ty, co zde již byli,“ dodává kastelán k rekonstrukci za téměř sto milionů korun.