Lázeňský festival jablek na kolonádě v Mariánských Lázních (10. 10. 2015)

Lázeňský festival jablek na kolonádě v Mariánských Lázních (10. 10. 2015) | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Festival jablek představil prastaré odrůdy. Zabodoval štrúdl s pudinkem

  • 14
Pstružovka, gravštýnské jablko, strýmka. Staré zapomenuté odrůdy se zvukomalebnými jmény jak z pohádky připomněl v sobotu v Mariánských Lázních jablečný festival. Kromě osvěty byl čas i na dobroty. V soutěži štrúdlů porotcům nejvíce chutnaly záviny s pudinkem a rakytníkem.

„Dnes tady představujeme desítky odrůd jablek vesměs starších, nebo ještě starších. Kořeny některých z nich obrazně řečeno rostou až z renesance či 19. století,“ uvedl Martin Lípa, koordinátor projektu Oživení starých odrůd, který měl v sobotu 10. října Mariánských Lázních v rámci Lázeňského festivalu jablek na starosti výstavu právě těchto chutných plodů.

Ovoce sice doprovázelo člověka odpradávna, ale některé jeho odrůdy upadly časem v zapomnění. O to větší je překvapení, když v přírodě najdou nadšenci strom odrůdy, o které si mysleli, že navždy zmizela z českého genofondu. A právě jeho záchranou a obnovou se zabývá projekt Oživení starých odrůd.

„I tady představujeme některé vyslovené rarity. Jednou z nich je například hrušeň pstružovka. Dříve byla velmi populární, dnes prakticky vymizela. Je nazvaná podle pstruha, protože má podobné zbarvení jako tato ryba. I když jsme si mysleli, že už u nás dávno není, podařilo se nám najít jeden strom,“ představil jeden z raritních exponátů Lípa.

Jméno další podobného jistě mnohým není neznámé. Míšeňská jablka. I o nich se dlouho odborníci domnívali, že už v regionu dávno nerostou. Omyl. Rostou, a jsou výborná. „Zajímavostí této odrůdy je, že vlastně nikdo neví, odkud pochází. Známá je od baroka. Jeden z českých církevních hodnostářů si ji kdysi nechával posílat z Čech až do Vatikánu,“ nabídl další jablečno-historickou zajímavost koordinátor projektu.

Karlovarský kraj sice nikdy nebyl rájem pěstitelů jabloní, přesto je řada odrůd, která se stala pro region typická. „Z těch letních je to průsvitné letní jablko, z podzimních bych vyzdvihla gravštýnské jablko a za zimní bych jmenoval odrůdu strýmka,“ představil Lípa některé z exponátů, které mohli zájemci i ochutnat.

S jablky úzce souvisí i další česká specialita, štrúdl, neboli jablečný závin. Ani na ten organizátoři Lázeňského festivalu jablek nezapomněli. Mariánskolázeňská hotelová škola připravila soutěž o ten nejlepší jak pro profesionály, tak pro ryzí amatéry.

Mezi profíky u poroty nejvíce zabodoval štrúdl z pekáče studenta třetího ročníku školy Josefa Buriana. Specialitou jeho závinu byl pudink. Mezi amatéry pak porotcům nejvíce chutnal vánoční štrúdl Anety Langwailové. Ta vsadila na netradiční přísady. Do náplně závinu proto přidala například i rakytník.