Místostarosta Františkových Lázní Jan Kuchař.

Místostarosta Františkových Lázní Jan Kuchař. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Lázeňský trojúhelník by se neměl dělit, zní z Františkových Lázní

  • 3
Ze židle zvedl představitele Františkových Lázní verdikt hodnotitelské skupiny, která navrhuje vyškrtnout lázeňské město ze seznamu kandidátů nominovaných na vstup do prestižního seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.

Místostarosta Jan Kuchař spoléhá, že kromě ministerstva kultury jim v boji za uznání tamních lázní jako jedinečného přírodního unikátu pomohou i sousední města Mariánské Lázně a Karlovy Vary, které o vstup do UNESCO usilují také.

Jak vnímáte snahu okleštit počet žadatelů o vstup do tohoto atraktivního soupisu?
V minulém roce padalo mnoho návrhů na úpravu počtu lázeňských měst. K vyřazení žádného z kandidátů prozatím nedošlo. To ale neznamená, že k nějakému zúžení počtu kandidátů třeba nedojde. Domnívám se ale, že Česká republika by neměla v žádném případě přistoupit na rozdělení lázeňského trojúhelníku.

Proč si myslíte, že je snaha vyřadit právě Františkovy Lázně?
Návrh vzešel ze strany německého Baden Badenu a necílí jen na nás. Vypadnout ze seznamu kandidátů by měly třeba Luhačovice nebo i další německé a rakouské lázně. Na jednu stranu tento ekonomický zájem Baden Badenu samozřejmě chápat mohu, protože čím méně měst na seznamu bude, tím bude i vyšší jejich prestiž. Přemýšlím ale nad tím, co dělali představitelé tohoto města poslední tři roky, kdy se projekt připravoval bez jejich námitek. Po celou dobu to byla týmová práce. A najednou, když už je téměř jisté, že k zápisu dojde, musí někdo z kola ven?

Co je devizou města, čím jsou Františkovy Lázně výjimečné?
Právě toto město splňuje, na rozdíl od některých německých lázní, všechny podmínky vstupu. Disponuje kompletně zachovanou lázeňskou strukturou s více než dvě stě let starou udržovanou architekturou. Naší výhodou samozřejmě je, že zde v průběhu války nedošlo k žádnému poškození. Město je obklopeno lázeňskými parky, které jsou opečovávané na velmi vysoké úrovni. Co je ale nejdůležitější, že jsme jedny z mála světových lázní, které disponují třemi léčivými zdroji. Máme třiadvacet pramenů různého složení, slatinu, ale i plyn. To je unikát nejen v rámci republiky, ale i Evropy. Pokud by tedy došlo k vyřazení Františkových Lázní a rozdělení lázeňského trojúhelníku, považoval bych to za velkou chybu.

Jak bude vypadat další vývoj snah o UNESCO?
Rozhodující zřejmě bude mezinárodní jednání, které se uskuteční v Praze už v polovině ledna. Tady dost spoléháme na Ministerstvo kultury ČR, které je prvotním iniciátorem celého tohoto projektu. Bylo by na místě, aby si všechna svá nominovaná města udrželo. Myslím, že silnou pozici na to určitě má. Hodně záleží i na primátorovi Karlových Varů a starostovi Mariánských Lázní, zda budou silní v kramflecích a snahu o rozdělení lázeňského trojúhelníku ustojí. Protože právě kumulace tří významných lázeňských měst na relativně malé ploše je možná tím nejunikátnějším, čím se může Česká republika chlubit v rámci celého světa.