OSLAVY. Karlovarští hokejisté slaví - na ledě Hradce Králové vyhráli 2:1.

OSLAVY. Karlovarští hokejisté slaví - na ledě Hradce Králové vyhráli 2:1. | foto: Martin Veselý, MAFRA

Hokejový veterán Freiberg: Karlovarské dresy byly ve své době nejhezčí

  • 0
Oslavu 1000. zápasu v nejvyšší domácí soutěži hokejisté Karlových Varů ozdobili replikami dresů. Fanoušci vybrali dres z počátku hokeje v lázeňské metropoli. Červený, s nápisem Slavia. Jeho strůjcem je Václav Freiberg. Pamětník prvního utkání, legenda karlovarského sportu.

Sám v roce 1951 navrhnul, tehdy vlastně nakreslil, podobu dresů. A hned se nesmazatelně zapsal do podoby těch novodobých. "Jako první jsem na dres použil nápis. Slavia, to slovo jsme měli na zádech nad číslem," říká Freiberg.

Záměrně volil barvu, která bude na ledě zářit a pěkně vidět. Červená dokonale plnila jeho požadavky. Dresy pro mužstvo nechal vyrobit v Nejdku. "Sám jsem byl vybrat materiál. Chtěli jsme barvy co nejvíc kontrastní. Proto i ty repliky byly v takových pruzích tmavě a světle červené," popisuje.

Freiberg společně se svými parťáky a spoluhráči přišli do Varů na přelomu padesátých a šedesátých let. Dresy, které měl oddíl k dispozici, se hokejistům zrovna dvakrát nelíbily. "My jsme sem přišli z pražského ATK, kde jsme měli také výrazné dresy. Tady ale nebyly pěkné dresy. Navíc když jsme hráli zápas, na některého hráče dres ani nevyšel," směje se při vzpomínce na začátky.

Václav Freiberg s pomocí dalších proto přišli s novými dresy. Znak na hrudi musel schválit předseda Národního výboru. "Tehdy ještě hejtman nebyl. Měli jsme ve znaku lva. Podobu i nápis Sokol Slavia Karlovy Vary musel schválit pan Štajner." Ne však na dlouho. Klub název Slavia přestal používat, tehdejší komunistický režim ho zakázal. "Změnili nám to na Dynamo," říká Václav Freiberg.

Blb místo Slavia

Premiéru si dresy odbyly v roce 1951 při turnaji v Praze. Do té doby nezvyk mít na dresu nápis vyhecoval novináře k žertu nebo spíš mstě na účet karlovarských hokejistů. Noviny s názvem "Práce" den po úvodním utkání otiskly obrázek hokejisty v dresu. Jenže na dresu měl místo Slavia provokativní slovo BLB. To si mužstvo nechtělo nechat líbit a vydalo se srovnat účty.

"Vyrazili jsme po menší oslavě do redakce těch novin na Václavském náměstí a sháněli redaktora, který to napsal nebo nakreslil. Když nás vrátný viděl, redaktora zapřel a my se k němu nedostali," směje se Freiberg.

Především brankář Červený, v té době reprezentant, měl vekou chuť hájit barvy Slavie. "Chtěl mu rozbít hubu," vypráví s úsměvem. Přesto nové červené dresy budily pozornost. Proti těm soupeřovým byly výrazně hezčí. "Nastupovali jsme vždy s pocitem, že oděv máme lepší."

Dresy z vlny

Srovnávat původní a současné repliky jde jen stěží. Václav Freiberg může z první ruky hodnotit. Dodal původní nákres pro vznik dresů pro tisící zápas Karlových Varů v extralize. Největší rozdíl? Už jen samotný materiál. Hokejisté jsou nyní mnohem lépe chráněni a potřebují volné triko. "Naše tehdejší dresy byly pletené z čisté vlny. Nijak na nás neplandaly, ale byly uplé a elastické. Dnes na hráčích dres vlaje."

Hlasování, v jakých dresech současná Energie k jubilejnímu zápasu nastoupí, Václav Freiberg sledoval. Karlovarský hokej sleduje stále a má velký přehled o dění v klubu. "Na hokej se stále chodím dívat. Naše návrhy se určitě líbily, aspoň podle odezvy. Fotky z té doby jsou černobílé, zachoval jsem úplně původní nákres dresu Slavie," říká spokojeně Freiberg.

"K dolům zelená patří"

Hokej od té doby ušel velký kus cesty. Hokejové Vary už několik let vyznávají barvy zelenou a černou. "My jsme byli klubisti, peníze nehrály žádnou roli. Teď je Energie zaměstnanecký manšaft, největším sponzorem je Sokolovská Uhelná. K dolům a horníkům vždycky patřila zelená," nezlobí se na výraznou proměnu barev.

Rok 1953 Karlovarští hokejisté na stadionu u Tržnice. Horní řada zleva: Josef Stock, Josef Šafránek, Zdeněk Müller, Robert Robětín, Miloslav Burián, Václav Zápotočný, Jiří Macelis. Spodní řada zleva: Antonín Seifert, Arnošt Náprstek, Josef Koller, Václav Freiberg, Václav Šinágl.

Především současná varianta pro venkovní zápasy se Václavu Freibergovi líbí. Jak říká, hráči by v dresech měli být vidět a zářit na ledě. "Zelené dresy jsou pěkné. Když je srovnám s dresy ostatních manšaftů, jsou hezčí. Lidé podle zelené barvy hned pochopí, o co jde," usmívá se.

Repliky dresů z roku 1951 si fanoušci mohou zakoupit ve fanshopu v KV Aréně. Energie svůj 1000. duel v extralize před týdnem prohrála, ale příběh dresů budí respekt. "Tehdy se hrálo v dresech... To snad ani nebyly dresy. My jsme vyrukovali s červenými a nápisy. Měli jsme s tím různé potíže, ale dresy se líbily a byly pěkné," zakončuje Václav Freiberg, autor návrhu a bývalý hokejista.