Tomáš Lener, Jana Komůrková, Radka Králová (vedoucí projektu) a Lucie Krutinová...

Tomáš Lener, Jana Komůrková, Radka Králová (vedoucí projektu) a Lucie Krutinová z chebského gymnázia získali první místo v soutěži Voda živá za podrobné zmapování Břehnického potoka. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Chebští gymnazisté do detailů zkoumali potok, vyhráli soutěž Voda živá

  • 0
Když se řekne Břehnický potok, řada lidí ani neví, že Chebem protéká. A přesto to byla právě tato strouha, díky které studenti chebského gymnázia zvítězili v soutěži Voda živá, pořádané neziskovou organizací Arnika.

V konkurenci více než stovky týmů ze 46 škol se dokázali prosadit tři studenti chebského gymnázia: Jana Komůrková, Lucie Krutinová a Tomáš Lener.

„Úkolem bylo zmapovat vybraný vodní tok, zjistit možné zdroje znečištění, sbírat informace o tom, jak se vyvíjel život lidí poblíž. Zřejmě jsme si dobře vybrali,“ směje se s nadsázkou učitelka Gymnázia Cheb Radka Králová, která tým soutěží provázela jako konzultant.

„Břehnický potok je specifický tím, že protéká nejrůznějšími biotopy, je hodně rozmanitý. Pramení na Svatém Kříži, což málokdo ví. Pak se vine mezi loukami a poli, protéká soustavou rybníků a sídlištěm Skalka. Tady mizí v zemi a potrubím míří až k řece Ohři,“ popisuje tok Králová.

Gymnazisté pátrali i v kronikách

Vzápětí doplňuje, že před odbornou porotou bodovali studenti nejen kvůli výběru, ale především proto, že se do soutěže obuli a z průběhu každé ze čtyř soutěžních etap dokázali odevzdat práci, která měla parametry vysokoškolských „seminárek“.

„Zjistili jsme informace, o které se nikdo před námi nezajímal. A mnohé z nich jsou opravdu zajímavé. Vypátrali jsme pamětníky, kteří nám vyprávěli o tom, že Břehnický potok býval tak čistý, že vodu z něj lidé v Dolním Pelhřimově používali jako pitnou. Na místě, kde dnes stojí tenisové kurty, se potok do široka rozléval. Bývala tam bažina, rostla zde řada vrb. Z jejich dlouhých a ohebných prutů se pletly korbičky dětských kočárků. Máme dobové fotografie dokládající, že u potoka stála kdysi dávno koželužna a kousek od míst, kde se tok vlévá do Ohře, se lidé na oblíbené chebské plovárně koupali,“ přibližuje Králová.

Soutěž Voda živá probíhala od září minulého roku. „Většina družstev odvedla velmi dobrou práci. Vzhledem k tomu, že soutěž byla dlouhodobá, byla to právě píle a vytrvalost, která vedla k úspěchu,“ komentuje výsledky jeden z porotců Milan Havel z Arniky.

Studenti pracovali nejen v přírodě, ale třeba i v knihovně, archivu, muzeu, na úřadech a v laboratoři. „Třeba čistotu toku jsme určovali nejen z toho, jací živočichové tu žijí a jaké rostliny tu rostou, ale také měřením. Podařilo se nám zjistit zajímavé skutečnosti. Proto se nyní budeme snažit, aby tyto informace nezapadly a o Břehnickém potoku vznikla například brožura,“ doplňuje Králová.

Slavnostní ceremoniál se konal ve Staré čistírně odpadních vod v Praze – Bubenči, která je národní technickou památkou a pro veřejnost se otevírá jen výjimečně. Společně s chebskými vítězi, kteří získali jako hlavní výhru třídenní zážitkový výlet v Děčíně a okolí, byly v Bubenči oceněny i další týmy.

Druhé místo obsadili studenti Gymnázia Chotěboř, třetí byli studenti z Gymnázia Dvůr Králové. Zvláštní cenu si odnesly ZŠ a MŠ Pohořelice a ZŠ Špitálská z Prahy.