Zatím vede do německého města Bad Brambach z Česka jen úzká cesta, která je...

Zatím vede do německého města Bad Brambach z Česka jen úzká cesta, která je vhodná pro pěší a cyklisty. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Obnovená historická silnice se má stát vítanou zkratkou přes Německo

  • 1
Město Aš plánuje obnovit historické spojení s německým Bad Brambachem. Přibližně šestikilometrový úsek dosavadní stezky pro pěší a cyklisty by se měl rozšířit a upravit natolik, že umožní i automobilovou dopravu. Na Ašsku by tak vznikl další silniční přechod do Německa.

Silnice, která obnoví historické spojení obou měst, se stane součástí nového silničního spojení Plesné a Aše přes Bad Brambach, které Karlovarský kraj plánuje v následujících letech oživit. Kdysi hojně využívanou silniční zkratku přervala železná opona.

„Dosud se dá projet Ašskem ve směru na Selb a na Doubravu. Hodně je využívaný přechod na Bad Elster nebo přes Hranice na Ebmath. Navrhované spojení na Bad Brambach by bylo další možností, kudy zamířit do zahraničí,“ uvedl ašský místostarosta Pavel Klepáček. Dodal, že plán už začíná dostávat konkrétnější obrysy.

„Na pracovní schůzce v Aši jsme projednali s projektanty několik variant, kudy by komunikace mohla vést. Jako nejlepší se nám jeví návrh, kdy by silnice vedla z křižovatky ulic Chebská a Příční směrem k Vernéřovu, kolem Horních Pasek a pak dál směrem na státní hranici. Kritické místo je u rybníka Vernéřov, kde by silnice musela překonat velký kopec. Tady je třeba upřednostnit trasu, která povede co možná nejmenším terénním převýšením. Obec Horní Paseky pak silnice mine z jižní strany,“ ukázal na mapě Klepáček.

Před samotnou stavbou bude nutné vykoupit pozemky

Místostarosta doplnil, že před vlastní realizací stavby bude nutné ještě vykoupit pozemky. „Ne všechny jsou v majetku Karlovarského kraje nebo města Aš,“ pokračoval Klepáček. Podle něj technická studie budoucího dopravního spojení obou měst vzniká na základě objednávky kraje. Ten je i vlastníkem současné stezky pro pěší, která spojuje Horní Paseky s hraničním přechodem u Bad Brambachu.

„Pro nás by rozšíření stávající stezky mělo velký význam. Řada obyvatel jezdí do Německa za prací a za nákupy. Na tuto stranu od Aše ale přechod chybí, a tak se musí jezdit oklikou přes Hazlov a Vojtanov. Nové spojení by posílilo turistický ruch. U nás je velké sportovní centrum, v Bad Brambachu je zase bazén se saunovým komplexem,“ vypočítal Klepáček a zdůraznil další plus nového přechodu: „Plánovaná trasa by měla navázat na chystané silniční spojení mezi Bad Brambachem a Plesnou. Propojení obou úseků by v budoucnu umožnilo rychlejší cestu z Aše do Plesné, Lubů či Kraslic.“

Zatímco dnes musí motoristé německé území objíždět, což trvá přibližně pětatřicet minut, v budoucnu by bylo možné cestovat přímo, a ušetřit tak až dvě třetiny ujetých kilometrů a času.

Zkratka přes Německo by byla výhodná i v opačném směru, při cestě z Plesné by řidiči cestou přes Bad Brambach do osm kilometrů vzdálené Aše ušetřili nejméně dvacet minut. Z Aše je to navíc jen kousek do Selbu a na německou dálniční síť.

V Plesné jsou však už o krok dál než Ašští. Na rozšíření historické silnice do Bad Brambachu mají hotový projekt a už podali žádost o evropskou dotaci.

„Přibližně v září budeme vědět, zda jsme s žádostí uspěli,“ potvrdil plesenský starosta Petr Schaller s tím, že pokud projekt podporu získá, stavba zahájí už v jarních měsících příštího roku.

Nová komunikace má podle Schallera zásadně zjednodušit cestování v příhraničí, zintenzivnit vazby mezi Plesnou a Bad Brambachem a posílit turistický ruch v obou regionech.

O nové silniční spojení mají zájem i v Německu. Důkazem je dohoda o obnově historického přeshraničního spojení Plesná – Bad Brambach – Aš, kterou před časem zástupci české a německé strany podepsali v Bad Brambachu. Město Aš chce proto budoucí trasu silnice projednat i s německými partnery. V nejbližší době hodlá ke společnému jednání o podobě nového přechodu přizvat zástupce obce Bad Brambach a kraje Vogtland.