Věž smrti v Ostrově-Vykmanově.

Věž smrti v Ostrově-Vykmanově. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Důl Mauricius, Věž smrti a další památky mají o něco blíž k UNESCO

  • 0
Hornické památky v Krušných horách jsou o krok blíž k zápisu na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Mezi nejvýznamnější pamětihodnosti by se mohly zařadit už v roce 2015 nebo 2016.

Česká i saská strana už odeslala do Centra světového dědictví v Paříži žádost o zápis všech navržených památek na takzvaný společný indikativní seznam. Ten potvrzuje, že se jim dostalo v obou státech nejvyšší možné ochrany a jsou na UNESCO připravené.

"Nyní bude záležet na německé straně, kdy podá do Centra UNESCO žádost o zápis nominovaných památek. Počítáme s tím, že to bude v roce 2014. Poté projde nominace náročným a přísným hodnocením, během něhož si mohou odborníci vyžádat různé informace či doplnění dokumentace," vysvětlila Jaroslava Pokludová, vedoucí oddělení krajské památkové péče.

Samotný zápis by se podle ní mohl uskutečnit buďto v roce 2015 nebo 2016. Na seznamu by se tak díky společné nominaci objevila památková zóna v Jáchymově včetně Královské mincovny, důl Mauricius na Hřebečné, Zlatý kopec u Božího Daru, památková zóna Horní Blatná a Vlčí jámy i Rudá věž smrti ve Vykmanově.

Jde o pamětihodnosti, které se loni připojily k projektu Montanregion Erzgebirge. Sasové ho rozjeli už v roce 1998 a dobře vědí, že šanci na úspěšný zápis jim zvýší právě česká strana.

Prestižní seznam je totiž přeplněný a odborníci z Centra světového dědictví velmi pečlivě vybírají, které unikáty by na něm měly ještě být.

V poslední době tak před jednotlivostmi upřednostňují nadnárodní nominace, právě jako jsou hornické památky z obou stran Krušných hor.

Nejvíce památek navrhují Sasové

Kromě těch z Karlovarska se k projektu přihlásil také Ústecký kraj, který by v UNESCO rád viděl Krupku a Měděnec. Nejvíc památek však navrhují Sasové, a to z oblasti Altenbergu, Freibergu, Marienbergu, Annabergu, Schneebergu či Schwarzenbergu.

"Samozřejmě se může stát cokoli, ale nepředpokládáme, že by v nominaci došlo k nějakým výrazným změnám a některá z navržených území by vypadla," uvedla Jaroslava Pokludová.

Karlovarský kraj na příští rok chystá o krušnohorských památkách výstavu Tajemné podzemí Krušnohoří, na jejíž uspořádání chce získat evropskou dotaci.

V Ústeckém kraji se kromě odborných seminářů připravuje mezinárodní konference a česko-německá výstava Sláva krušnohorského hornictví. To má za sebou více než 800 let dlouhou tradici, což by mělo podle zástupců Karlovarského a Ústeckého kraje přesvědčit odborníky z Centra světového dědictví, že do UNESCO sasko-české památky rozhodně patří.