Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Řádové sestry by se rády vrátily do Chebu, chtějí tam vybudovat hospic

  • 3
Závazek vybudovat v regionu hospic, který dalo vedení Karlovarského kraje prezidentu Miloši Zemanovi během jeho dubnové návštěvy, by mohl být splněn hned dvakrát. Jednou v Nejdku, podruhé v Chebu.

Do regionu se by se po více než půlstoletí rád vrátil řád milosrdných sester svatého Kříže. Chtěl by tu otevřít léčebnu pro pacienty trpící Alzheimerovou chorobou, jejíž součástí by byl klasický hospic.

O svém plánu už představitelé řádu, včetně sester z Rakouska, jednali s vedením Karlovarského kraje. Zajímali se, kde by bylo nejvhodnější ústav umístit a která zdravotnická či sociální služba je tu nejpotřebnější. Hejtman Martin Havel zdůraznil, že je to právě chybějící hospic.

„Je to pro nás jedno z klíčových témat, které musíme řešit v co nejkratší době. Pro důstojné dožití posledních chvil by si lidé zasloužili zařízení se speciální péčí,“ uvedl.

Když vedení kraje slíbilo prezidentovi Miloši Zemanovi hospic, hlava státu na oplátku prohlásila, že pomůže zadluženým Pramenům. Radní už v té době o vzniku hospice vyjednávali, a to s ředitelkou Rehos Nejdek Olgou Pokornou.

„Máme představu, že by vznikl dvoupatrový objekt spojený s hlavní budovou, otevřený i pro návštěvy příbuzných, kde by se nacházelo okolo dvaceti hospicových lůžek,“ popsala.

K současným 12 lůžkům pro paliativní péči o nevyléčitelně nemocné by tak přibylo dalších dvanáct. Podle hejtmanova náměstka pro zdravotnictví Jakuba Pánika by měl region díky Rehosu a zájmu řádu milosrdných sester svatého Kříže hospice hned dva - na každém konci jeden.

„Na Karlovarsku máme hospicová lůžka v Nejdku. Chebsko by tedy kvůli rozložení péče v Karlovarském kraji vycházelo pro působení řádu milosrdných sester nejlogičtěji,“ uvedl.

Radní jsou připraveni pomoci řádu jak při hledání vhodných ploch, tak při jednání s úřady. Chtějí oslovit zdejší města s výzvou, zda jsou schopná a ochotná nabídnout pozemky. Největší zájem mají ovšem o Cheb, kde už působí i mobilní hospic sv. Jiří. Budovu pro tuto péči však nemá a jeho zaměstnanci musejí klienty objíždět.

„Víme, že hospicová služba je schopná efektivně hospodařit s penězi, které dostane ze zdravotní pojišťovny, a není potřeba tyto záležitosti dál dotovat. Jsme ale ochotni investovat do našeho majetku v případě, že se objeví investor, který na to má prostředky. Myslím, že řád milosrdných sester svatého Kříže je má, neboť tuto službu dělá v Rakousku či Německu,“ řekl Pánik.

Plány počítají s několika desítkami lůžek

Kraj by mohl v budoucnu nabízet až kolem padesáti lůžek. Podle hejtmana je ovšem otázkou, zda se to podaří při jednání s pojišťovnami prosadit. „Měli bychom se o to pokusit,“ řekl.

Zástupci řádu chtějí s konkrétním návrhem přijít do letošního října. Po konzultaci vedení kraje s městy si pak nechají poradit, kde by bylo nejvhodnější léčebnu vybudovat.

„Neradi bychom s tím dlouho otáleli. Potřebujeme pozemek o rozloze jednoho hektaru. Rakouské sestry, které mají silnější zázemí, nám chtějí pomoci,“ řekla sestra Miroslava.

Před svým vyhnáním vlastnil řád nyní zdevastovaný chebský klášter. V 90. letech mu jej vrátila restituce, jenomže už nebyl schopný zajistit provoz kláštera a nemovitost prodal.

Vedení nejdeckého Rehosu chce na rozšíření připravit popis projektu a vyčíslit náklady. Kraj se zase poohlédne po evropských dotacích. Byť se jedná o krajskou příspěvkovou organizaci, dokáže hospodařit bez provozního příspěvku od zřizovatele.