Vnučka manželů Machoninových, projektantů hotelu Tehrmal, Marie Kordovská pořádá komentované prohlídky. Výchozím stanovištěm je hlavní pošta.

Vnučka manželů Machoninových, projektantů hotelu Tehrmal, Marie Kordovská pořádá komentované prohlídky. Výchozím stanovištěm je hlavní pošta. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Thermal slaví čtyřicítku, vnučka jeho architektů jím provede návštěvníky

  • 0
Hotel Thermal slaví 40. výročí, nikdo o tom ale nemluví. Na takovou věc upozorňuje Marie Kordovská, která je vnučkou autorů Thermalu, tedy manželů Machoninových. Pro veřejnost pořádá komentované prohlídky.

„Vcelku mě to mrzí, neboť Thermal byl postavený jako festivalový palác, aby karlovarská přehlídka získala silnější pozici mezi ostatními evropskými festivaly a nepřevzala si ji Moskva,“ říká.

Nejnovější zprávou kolem Thermalu je, že plánovaná rekonstrukce nezačne po festivalu, ale až na konci roku. Co zdržení říkáte?
Otevírá nám to cestu k tomu, zkusit dál komunikovat s představenstvem Thermalu, aby byla rekonstrukce citlivá a uctivá k jeho architektuře. Vím, že se Thermal musí zrekonstruovat a doufám, že se to brzy povede. Další prostor k přemýšlení nad úctou k němu ale vcelku vítám.

Proč vás rekonstrukce trochu děsí?
U takových poměrně složitých domů je strašně těžké udržet rekonstrukci kvalitní. Thermal byl postavený s velkým citem pro detail a na něm i všechno stojí. Machoninovi osobně jezdili do továren a vybírali koberec, skla, lampy, lžičky na kávu tak, aby to bylo vkusné a všechno k sobě ladilo. Kvůli rekonstrukci je nutné najít dobrého architekta, který bude muset bohužel obětovat hodně času i úsilí a bude detaily ctít. Rekonstrukce mě děsí proto, že je strašně jednoduché tyto detaily ztratit. Thermal není kulturní památkou a to, že stojí v památkové zóně, nestačí.

Co na plánovanou rekonstrukci říká vaše babička? Reaguje na ni nějak, nebo už trochu rezignovala vzhledem k událostem, které se kolem Thermalu v poslední době staly?
Babička se za svá autorská práva k Thermalu bije už dlouho, od 90. let. Nejvíc se bila při poslední rekonstrukci panem architektem Syrovým kolem roku 2014. Babičce už je 88 a je poměrně rezignovaná, zároveň ale někdy strašně naštvaná a mrzí ji to. A to vzhledem k tomu, že sleduje, jak jsou všechny její domy od 90. let rekonstruovány bez jejího vědomí.

Ve středu pořádáte od 15 hodin komentovanou prohlídku Thermalu v češtině, ve čtvrtek v angličtině. V čem to bude letos jiné?
Poslední dva roky jsme je dělali i po interiéru hotelu. Letos jsme si řekli, že trochu zaimprovizujeme a budeme chodit jen po exteriérech, které ale také otevírají spoustu témat.

Jaká například?
Třeba proč takto Thermal vypadá a jaké bylo zadání soutěže. Byly tam mnohem divočejší projekty, například Karel Prager navrhoval do údolí bazén, hotel měl být naopak na kopci. Exteriér má v sobě mnoho uměleckých děl od nejlepších českých umělců té doby, dnes jsou velmi uznávaní a tady se vlastně ani neví, že tu jejich díla jsou.

Prohlídka letos nebude omezená počtem míst?
Nebude, stačí přijít ve tři k poště naproti Thermalu. Provázet budu já s bratrem.