Houbaři vyrážejí na lov v lesích Karlovarského kraje.

Houbaři vyrážejí na lov v lesích Karlovarského kraje. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Konečně rostou. Houbám svědčí proměnlivé počasí, najít lze hlavně hřiby

  • 1
Současné počasí, kdy se teplé slunečné dny střídají s četnými srážkami, svědčí houbám. Odborníci upozorňují, že právě období letních prázdnin je, co se týče hub, velmi problematické. Záleží vyloženě na tom, kolik vláhy příroda půdě nadělí.

Až dosud houbaři v Karlovarském kraji moc důvodů k radosti neměli. Z výprav do lesů se většinou vraceli s prázdnou. Nerostly. Teď se však situace začala lepšit.

„Dá se říct, že už konečně začínají růst. Hlavně hřibovité. Není to nějaká smršť, ale zejména ve smrkových lesích se dají najít už i hřiby pravé,“ uvedl známý chebský mykolog Jiří Pošmura.

Ten připomněl, že v lesích se začaly ve větší míře objevovat i oblíbené lišky, které ještě před deseti patnácti lety rostly na Chebsku velmi sporadicky. „Zlepšilo se ovzduší, přibyly lišky. Ty jsou totiž takovým indikátorem čistoty vzduchu.“

Vedle toho je možné najít i masáky, neboli muchomůrku růžovku, hřiby hnědé, klouzky i křemenáče.

Vystrkovat hlavičky začaly oblíbené ryzce a holubinky. Ty patří k velmi oblíbeným úlovkům. V českých lesích jich roste na padesát druhů a mezi nimi se vyskytuje pár nejedlých a jen jedna jedovatá.

Je to holubinka vrhavka a jak už její název napovídá, nejedná se o houbu smrtelně jedovatou, nýbrž tu, která vyvolává zvracení. Vyznačuje se ostrou palčivou chutí, makově či růžově červeným kloboukem a bílými lupeny i třeněm. Tahle jedovatá houba roste na kyselých půdách v jehličnatých i smíšených lesích, hlavně pod borovicemi a smrky.

Z nejedlých druhů by si lidé měli dát pozor hlavně na hodně palčivou holubinku brunátnou s rudohnědým až fialově hnědým kloboukem a na holubinku jízlivou s červenými až fialovými plodnicemi, které chutnají zvlášť ostře.

Lidé už si mohou z lesa přinést i kotrč, ze kterého Jiří Pošmura doporučuje uvařit dršťkovou polévku. Zároveň s jedlými druhy však začínají růst i houby, před kterými by se lidé měli mít na pozoru.

Pošmura upozorňuje hlavně na smrtelně jedovatou muchomůrku panterovou, kterou je možné lehce zaměnit za muchomůrky růžovky nebo šedivky. Objevuje se ale i pestřec, strmělka, vláknice nebo pavučinec.

„V těchto teplotách se může objevit jedovatá i muchomůrka zelená,“ varuje Pošmura. Právě muchomůrka zelená patří k našim nejnebezpečnějším houbám, vzhledem k tomu, že otrava se někdy projeví až po šesti, dvanácti nebo i více hodinách po požití.