Ohnivec roste i v prosinci.

Ohnivec roste i v prosinci. | foto: Archiv Jiřího Pošmury

Houby rostou i v prosinci. Jsou výborné třeba do polévek, radí mykolog

  • 0
Mírné počasí láká do lesů houbaře. A přestože je prosinec, znalci domů nechodí s prázdnou. Podle známého chebského mykologa Jiřího Pošmury rostou houby, které jsou typické pro dobu pozdního podzimu a začátek zimy.

„Je možné najít čirůvky, ucho jidášovo, hlívu či penízovku sametonohou. Občas se dá najít v mechu schovaná liška. Ve dnech, kdy bylo opravdu teplo, se vzácně objevila i bedla červenající,“ vypočítává Pošmura.

Houby je nutné hledat spíše v listnatých lesích, v sadech, parcích a na ovocných stromech. Na dřevě roste i třepenitka maková. „Tyto houby by měl sbírat jen ten, kdo je bezpečně pozná,“ varuje Pošmura.

„Třepenitku makovou, což je výtečná houba například do polévek, je možné lehce zaměnit za jedovatou třepenitku svazčitou. Stejně tak je třeba opatrnosti při sběru opeňky měnlivé, která má svého smrtelně nebezpečného dvojníka čepičatku jehličnanovou,“ říká mykolog.

Opeňka nejčastěji roste na dřevě listnatých stromů a čepičatka na jehličnanech, ale lidé už našli oba druhy hub i na na jediném kmenu.

„V těchto dnech se můžeme těšit především z rarit, které běžně v lesích k vidění nejsou. Například rostou různé druhy překrásně zbarvených ohnivců,“ dodává Jiří Pošmura.