Eva Veselá má důvod k radosti. Za zhruba hodinu a půl našla v lesích nad...

Eva Veselá má důvod k radosti. Za zhruba hodinu a půl našla v lesích nad Milíkovem hromadu pravých hřibů. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Konečně rostou! Houbaři v Karlovarském kraji se radují z prvních úlovků

  • 5
Konečně zapršelo. Déšť a nižší teploty daly houbařům naději, že už nebudou z lesa chodit s prázdnými košíky. V Karlovarském kraji však rostou zatím většinou hřibovité houby, a to jen na místech, kde se podhoubí po katastrofálním suchu stačilo vzpamatovat.

Mykologové doufají, že počasí podpoří v růstu i další druhy hub.

„Pojďte se podívat, co jsem našla,“ láká přes plot Eva Veselá z Mokřiny. S patřičnou dávkou pýchy ukazuje, co bývá snem mnoha houbařů. Na tác a do papírových krabic poskládala desítky plodnic zdravých bělostných hřibů, hnědých suchohřibů i křemenáčů s červenými klobouky. „Půldruhé hodiny v lesích nad Milíkovem a taková úroda,“ raduje se.

Štěstí měl i Marek Strejc z Chebu. Ten si z procházky ze Zlatého vrchu směrem na Libou přinesl tašku mladých zdravých hřibů.

„Na houby jsem vůbec nešel. Jen jsem chtěl provětrat psa. Ale když jsem vešel do lesa, nevěřil jsem svým očím. Kousek od silnice jsem objevil ráj. Lezl jsem po kolenou, dloubal bílé nožky a prohmatával prsty okolí, jestli se nějaký hříbek neschovává pod jehličím. Pokud mě někdo z řidičů viděl, musel si myslet, že jsem se zbláznil. Napřed jsem houby držel v ruce, pak jsem zjistil, že mám v kapse nákupní tašku. Za chvíli byla plná.“

V celém lese nic a pak na jednom místě neobvyklá úroda

Podle známého chebského mykologa a předsedy Mykologického klubu Slavkovský les Jiřího Pošmury se skutečně situace v lesích zlomila. „Ale jen někde,“ upozorňuje Pošmura.

„Na místech obrácených k jihu, kam celé léto pražilo slunce, je podhoubí příliš vysušené a bude k regeneraci potřebovat delší dobu. Tam, kde půda nevyschla na troud, je možné houby objevit. Řekl bych to jednoduše. V celém lese nic a na jednom místě neobvyklá úroda,“ shrnuje Pošmura.

Druhově je to podle něj slabší. Rostou většinou jen hřibovité. „Tedy hřib, suchohřib, křemenáč, místy klouzek. Zmínil bych ještě růst sírovce žlutooranžového, který se dá nyní také nalézt a je v mládí jedlý.“

Kapitální úlovek se podařil Terezce a Pavlu Fritzovým. Mladí houbaři byli z tak obrovské houby, které bylo dohromady asi 10 kilogramů, nadšení. „Sírovec jsem od nich dostal darem a připravil jsem z něj houbové pečenáče na naši každoroční podzimní výstavu v Mariánských Lázních. Kromě hub zde totiž nabízíme i ochutnávku houbových specialit,“ říká Pošmura.

Právě nadcházející výstava, kterou členové klubu chystají ve spolupráci se Správou chráněné krajinné oblasti Slavkovský les na 26. a 27. září, dělá členům mykologického klubu největší starosti. Druhů, které by mohli na výstavě lidem představit, je zatím žalostně málo.

„Výstava má smysl v tom, že lidem na konkrétních příkladech ukážeme nejen to, co sbírat, ale také to, co nesbírat. Snad se to ještě změní a začnou růst i ostatní druhy hub,“ doufá Pošmura. V případě nouze jsou členové klubu připraveni vyrazit na lov do okolních regionů.