Karel Macek pracoval v době objevení relikviáře jako kastelán na bečovském...

Karel Macek pracoval v době objevení relikviáře jako kastelán na bečovském zámku. Na snímku stojí v místech nálezu (31. října 2015). | foto: Martin Stolař, MAFRA

Archeologové se vrátili do kaple, která skrývala vzácný relikviář

  • 0
Do hradní kaple v Bečově nad Teplou, kde byl desítky let ukrytý relikviář sv. Maura, se vrátili archeologové. Pracují na průzkumu kvůli zachování stavby. Objevit přitom mohou řadu věcí.

„Hlavním důvodem není relikviář, ale to, abychom poznali podlahovou konstrukci kaple. Jde vlastně o předprojektovou přípravu, díky které dostane projektant maximum možných informací,“ řekl hlavní archeolog Filip Prekop z Národního památkového ústavu v Lokti.

Archeologové podle něj využili situace a pustili se nikoli do dílčího, ale kompletního výzkumu, jaký si podlaha zaslouží. Materiál, který kvůli tomu přemisťují, po skončení akce vrátí zase zpět.

„Prostorově se průzkum potkává i s těmi místy, kde byl ukrytý relikviář. Proto musíme brát ohled i na možné pozůstatky z doby, kdy tam byl uložen,“ uvedl Filip Prekop.

Relikviář v Bečově

Majitel bečovského panství Alfréd de Beaufort-Spontin koupil relikviář sv. Maura roku 1838 a nechal jej opravit.

Protože Beaufortové kolaborovali s nacisty, museli po vydání Benešových dekretů opustit republiku. Relikviář ukryli pod podlahu hradní kaple.

Roku 1984 začal o odkoupení blíže neurčené historické památky, ukryté na území Československa, vyjednávat obchodník z USA Danny Douglas. Obchod překazili kriminalisté.

Od doby, kdy kriminalisté vedení Františkem Maryškou objevili pod podlahou 5. listopadu 1985 vzácný relikviář sv. Maura, se v hradní kapli Navštívení Panny Marie konaly tři hlavní archeologické průzkumy.

V kapli by mohly být ostatky nejstarších majitelů hradu

Hradní kaple je místem, kde měli být pohřbeni nejstarší majitelé hradu. Předchozí průzkumy podle archeologa naznačují, že by se tam mohly nacházet jejich ostatky.

Podle kastelána bečovského hradu a zámku Tomáše Wizovského čeká kapli obnova původní podlahy, kterou poničily dřevokazné houby.

„Poté vybudujeme lešení pro restaurátory, kteří provedenou zajištění hodnotných autentických výmaleb a pískovcových žeber křížové klenby,“ popsal.

Obnova běžně nepřístupné kaple je součástí bezmála stomilionového projektu příkladné obnovy bečovského hradu. Podle původních předpokladů měl skončit před dvěma lety.

„Nyní dochází po určité útlumové fázi k opětovnému oživení projektu. Nový termín dokončení byl stanoven do poloviny roku 2019,“ uvedl kastelán.

I další chystané změny souvisejí s relikviářem. Tamní Pluhovské domy se změní na moderní muzeum sv. Maura, kde vznikne víceúčelový sál a učebny. Rekonstrukce čeká rovněž hradní nádvoří, které doplní například lavičky, koše či květinová výzdoba. V závěru letošní návštěvnické sezony bude dokončena naučná audiovizuální stezka kolem hradu i slavnostní osvětlení hradu a obou zámků.

Na výsledky současného archeologického výzkumu je zvědavá i starostka Oľga Haláková. Domnívá se, že Bečov je ještě plný různých tajemství. Otevření první části hradozámeckého komplexu a příběh relikviáře přitom zcela změnil tichému městečku život.

„Ve chvíli, kdy se otevřel zámek, se na něj první rok přišlo podívat dvacet tisíc lidí. A to tam ještě nebyl vystavený relikviář,“ zmínila.

Lidé, kteří na náměstí žijí, si na jednu stranu mohou užívat různých kulturních akcí, na druhou stranu ale nemusejí najít místo k parkování. Právě to se nyní snaží radnice vyřešit.