Hrobka Haasu v Kamenném Dvoře u Kynšperku nad Ohří.

Hrobka Haasu v Kamenném Dvoře u Kynšperku nad Ohří. | foto: archiv Luďka Jaši

Chamtivost českých dosídlenců zničila po válce hrobku Haasů na Chebsku

  • 9
Posmrtný osud zneuctěných nebožtíků ze zapomenuté hrobky v Kamenném Dvoře na Chebsku zaujal Luďka Jašu z Františkových Lázní, který napsal knihu Jiří Haas - porcelánový baron. V prvorepublikové hrobce je také pochovaný baronův otec Jiří Haas a baronka Olga Haasová. Ta ve svém testamentu co nejpřísněji zakázala, aby někdo vynesl ven z hrobky rakve s těly i urny s popelem.

Po konci II. světové války vše dopadlo přesně naopak. Podle pamětníků dosídlenci v pohraničí hrobku násilně otevřeli a těla z ní vyndali. Pozůstatky prý roztrhali, roztahali a sežrali toulaví psi a divoká zvěř.

"S existencí památkově chráněné hrobky je spojený neuvěřitelný a šokující příběh, vypovídající o lidské chamtivosti a zlobě. Po odsunu sudetských Němců v roce 1945 přišli do vsi Kamenný Dvůr u Kynšperka nad Ohří Češi z vnitrozemí. Domnívali se, že je v hrobce zlato, drahé kameny a další cennosti.

Čeští dosídlenci hrobku vyrabovali

Podle poválečných obyvatel proto někdo vytahal rakve z hrobky ven. Všechny tři rozlámali a těla neurvale prohledali, ale nic cenného nenašli. Když se zjistilo, že v rakvích nic není, zbytky těl zůstaly venku," řekl Luděk Jaša.

Hrobka jednoho z největších regionálních podnikatelů a zakladatele světoznámé hornoslavkovské porcelánky Haas & Czjzek stojí v zámeckém parku v obci Kamenný Dvůr, který je součástí Kynšperku nad Ohří. Dříve zde byla tvrz, později zámek. Dnes je z něj zámecký hotel Kamenný Dvůr.

"O hrobce, ve které byli pohřbeni předposlední majitelé hornoslavkovské porcelánky Haas & Czjzek, téměř nikdo neví. Nic neříkající domeček poblíž rychlostní silnice směrem na Cheb může někomu připomínat zahradní boudu," uvedl Ludvík Jaša. Osud zapomenuté hrobky mu není lhostejný. Během svého bádání po historii významného rodu v regionu - rodiny Haasů - zjistil mnoho zajímavých a poutavých událostí.

Luděk Jaša si myslí, že o hrobce nevědí ani pražští majitelé zámku. A naštěstí se plete.

Pražští majitelé zkoušejí památku obnovit

"Hrobka, ve které je pohřbena i baronka Haasová, je památkově chráněná. Byla v žalostném stavu už v době, kdy jsme ji koupili. Myslím si, že je vykradená a žádné rakve v ní už dávno nejsou," vysvětlil spolumajitel zámku Jiří Proučil. Záchranu hrobky má ve výhledovém plánu. Před časem požádal Karlovarský kraj o finanční podporu, avšak neuspěl.

Luďka Jašu, který o historii hrobky píše v porcelánovém baronovi, informace o chystané rekonstrukci velmi potěšila. A nebude sám. Přišli za ním totiž dva obyvatelé Kynšperku, kterým není lhostejná historie kraje. Odvolávali se na údaje v knížce Jiří Haas - porcelánový baron a ptali se, jestli by nešlo s hrobkou něco udělat. Teď jim může Jaša předat povzbuzující zprávu.

"Je více lidí, kterým leží osud hrobky v hlavě. Drsné bylo zejména vytahání nebožtíků z rakví a jejich sežrání psy. Je přitom veliká škoda, že se nechává pustnout hrob člověka, který vybudoval porcelánku světového významu. Hrobku je možné dnes zachránit za pár korun. Později se to mnohonásobně prodraží. Pokud spadne, zmizí část historie našeho regionu."

Jiří Haas starší se narodil Augustu Haasovi na zámku Kamenný dvůr v roce 1841. V roce 1914 jej dočasně pohřbili v jednoduchém hrobě u zámku v Mostově. Definitivním místem jeho posledního odpočinku se stala hrobka v Kamenném Dvoře po svém dokončení v roce 1930. O dvanáct let později přibyla do hrobky i rakev baronky Olgy Haasové.

Památkově chráněná hrobka se nachází v Kamenném Dvoře u Kynšperka.

Památkově chráněná hrobka se nachází v Kamenném Dvoře u Kynšperka.