Návrh stabilizace se měl dotknout také Gymnázia Ostrov, které by kvůli němu přišlo o jednu ze dvou prim.

Návrh stabilizace se měl dotknout také Gymnázia Ostrov, které by kvůli němu přišlo o jednu ze dvou prim. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Nejistoty kvůli školám jsme si už užili dost, zlobí se starostové

  • 4
Chceme jistotu a bavit se o budoucnosti škol. To říkají starostové obcí, kde chtěl Karlovarský kraj zavírat vzdělávací zařízení. Návrh hejtmanova náměstka Václava Sloupa ovšem sami komunisté v pondělí stáhli, neměli pro něj podporu.

Gymnázium a obchodní akademie Chodov, loketská průmyslovka, střední odborná škola s učilištěm v Nejdku. Kdykoli v posledních letech sáhla krajská vláda k optimalizaci nebo stabilizaci, tyto tři školy se ocitly na "černém" seznamu.

Lidé z vedení měst, v nichž školy sídlí, už mají podobných stabilizačních plánů dost. Jedním z nich je třeba starosta Chodova Josef Hora (HNHRM). Komunisté sice návrh takzvané stabilizace krajského školství jen pár dní před projednáváním zastupitelů stáhli, žádná výhra to ale není.

"Je to jen další neurčité období, které zažíváme pátým rokem," uvedl starosta a opoziční krajský zastupitel Josef Hora. Rozladilo ho, že takzvaná stabilizace byla utajovaným materiálem, namísto odborně prodiskutovaného tématu.

Nejistota, co s gymnáziem a obchodní akademií bude, podle něj vede k odumírání školy. Pedagogové odcházejí, rodiče do ní nechtějí dávat děti. Podobně je na tom po stažení stabilizace i Loket, který měl přijít o svou průmyslovou školu.

Uklidnit potřebují i rodiče

"Stažení bodu z programu zastupitelstva je pouze první krok, není to však řešení. Chtěl bych garanci, že se škola opravdu rušit nebude," řekl starosta Lokte Zdeněk Bednář (TOP 09). Taková garance by podle něj uklidnila i rodiče dětí.

Na loketskou radnici jich například kvůli zvěstem o zavření průmyslovky volalo dvacet. Po starostovi chtěli záruku, že školu nikdo rušit nebude. Tu jim však nemohl dát, stejně jako jeho kolegové v Nejdku.

"Kraj by měl teď jasně říct, že školy rušit nebude a jaké má do budoucna varianty. Ředitelé totiž mají dlouhodobý plán, podle kterého se musejí zařídit," podotkl nejdecký radní Miroslav Drobný (SPOZ).

Poté, co se na takzvané stabilizaci neshodla v pondělí při jednání krajská koalice, komunisté ji stáhli i ze čtvrtečního jednání zastupitelstva. Podle hejtmanova náměstka Jaroslava Borky (KSČM) padlo na koaličním jednání několik myšlenek, které ještě potřebují analýzu (více čtěte zde).

"Myslíme si, že bychom mohli návrh směřovat tak, že by na sebe brali zodpovědnost ředitelé škol, kteří si myslí, že je jejich zařízení v obci nepostradatelné. Společně se starosty by nesli kůži na trh," vysvětlil s tím, že kraj nemůže dlouhodobě financovat případné schodky ve školství.

Do dotování škol se obce nehrnou

Studentů v kraji stále ubývá a kraj nemá peníze na rozhazování, což byly také některé důvody, proč stabilizace vznikla. Starostové však nejsou z myšlenky o obecní účasti při dotování škol nadšení. Většinou ji vidí spíš jako krajní možnost.

Třeba v Lokti si myslí, že by kraj měl podporovat i malé školy, nejenom obrovské, jako je integrovaná střední škola v sousedním Sokolově.

Opatrně se k myšlence obecního dotování střední odborné školy s učilištěm staví i vedení Nejdku.

O případné podpoře zatím nechtějí spekulovat ani zástupci strojírenské společnosti Witte Automotive, která se školou spolupracuje.

Návrh stabilizace se měl dotknout také Gymnázia Ostrov, které by kvůli němu přišlo o jednu ze dvou prim. Starosta města Pavel Čekan (ČSSD) o dotování třídy také uvažoval.

"Je to však krajní varianta, protože návrh stabilizace vidím jako trestání gymnázia za jeho úspěšnost," konstatoval. S variantami řešení by podle něj měli přijít sami ředitelé škol. Poté by měla následovat odborná diskuse.