Sokolov doufá, že z třiceti milionů získá aspoň zlomek. Ilustrační snímek

Sokolov doufá, že z třiceti milionů získá aspoň zlomek. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Via Chem se nám vysmívá, tvrdí věřitelé. Sokolov se bojí o miliony

  • 1
Městu Sokolov uvázlo v dluhopisech zkrachovalé společnosti Via Chem Group třicet milionů korun. S dalšími věřiteli a držiteli téměř bezcenných dluhopisů se radnice snaží k penězům v insolvenčním řízení dostat. Naráží ale na obstrukce ze strany Via Chemu.

Firma, která přiznává dluh za 1,7 miliardy korun, totiž odmítá jakkoliv spolupracovat s prozatímním věřitelským výborem, jehož členem je na základě soudního rozhodnutí také Sokolov.

Společnost Via Chem Group si dokonce troufla v polovině února poslat věřitelskému výboru dopis, v němž oficiálně odmítla poskytnout součinnost. Nedala k dispozici žádné podklady a nenechává nahlédnout do účetnictví.

Výbor už se kvůli porušování insolvenčního zákona obrátil před pár dny na soud se stížností a výzvou, aby firmě uložil sankce. Zatím bez odezvy.

"Nestačím se divit. My jsme ti, kteří se musí svých práv pracně domáhat, zatímco Via Chem zatajuje doklady. Dlužit tak obrovské peníze je asi jednodušší. Kdybych nezaplatil já složenku za pár korun, okamžitě bych čelil upomínkám a exekuci," řekl starosta Sokolova Zdeněk Berka.

Podle něj jde o varování, aby města do podobných podniků neinvestovala, i když výnos zpočátku vypadá velmi slušně. Získat zpět aspoň několik málo procent z původního vkladu bude pro Sokolov velkým úspěchem.

Věřitelský výbor je přesvědčen, že Via Chem se pokouší mařit insolvenční řízení. A že byl v úpadku už v roce 2012. Tím, že insolvenční návrh na sebe podal opožděně až v lednu 2014, prý porušil zákon.

Za insolvenci prý může globální krize

Už dříve se totiž jeho vlastní kapitál propadal do stamilionových minusů. "Tím s velkou pravděpodobností vznikla věřitelům škoda," uvedly radnice Prahy 6 a 10 (mají dluhopisy za 103 milionů) a Sokolova ve svém prohlášení.

Via Chem Group své potíže vysvětlil tak, že se potýká s následky globální finanční krize.

"Podstatně postihla i hlavní oblasti exportu a utlumila jinak úspěšné činnosti," napsalo o sobě vedení společnosti. Vlastní velkou část akcií známé ústecké chemičky Spolchemie a na jeho podnikání je navázáno dva tisíce pracovních míst.

Zástupci měst ve věřitelském výboru narazili během insolvenčního řízení na spoustu nesrovnalostí. Pokouší se například vetovat insolvenčního správce, jímž soud určil firmu VJV Insolvence. V roli jejího jednatele a společníka působí Vladimíra Jechová Vápeníková.

Ta je zároveň insolvenční správkyní firmy Setuza. "Na Setuzu má Via Chem Group prostřednictvím propojených osob úzké vazby," upozornil věřitelský výbor.

Společnost chce prominout polovinu dluhu

Za vadný a podezřelý označil i reorganizační plán, s nímž Via Chem do insolvenčního řízení dobrovolně přišel. "Neposkytuje žádnou záruku, že bude splněn. Pochybujeme o poctivosti záměru sledovaného tímto plánem."

Via Chem se podle zástupců radnic zaklíná tvrzením, že očekávám zlepšení ekonomické situace Spolchemie (velkou část jejích akcií Via Chem vlastní). Ovšem důkazy chybí.

"Dlužník nepředložil ani výroční zprávu, zprávu auditora nebo účetní závěrku Spolchemie za období 2012, abychom mohli zjistit situaci. Není ani jasné, jaká je celková míra zadlužení Spolchemie, jaké povahy jsou její bankovní závazky a kolik jejího majetku je zajištěno."

Věřitelský výbor navrhuje, aby insolvenční soud zkoumal, jestli Via Chem reorganizací sleduje poctivý záměr. Obává se, že ve vzduchu visí trestný čin poškozování věřitele. Zprávu o podezření už dostal i státní zástupce.

Navržená reorganizace spočívá mimo jiné i v prominutí poloviny dluhů. Sokolov a pražské městské části se bojí, že plán je výhodný pouze pro jediného akcionáře Via Chemu a nikoliv pro věřitele.