Kluci na pokoji v karlovarském domově mládeže.

Kluci na pokoji v karlovarském domově mládeže. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Internát, nebo dojíždění, to je věčná volba studentů

  • 0
I v Karlovarském kraji volí středoškoláci jestli bydlet na internátu, nebo do školy každý den dojíždět. Při větších vzdálenost je obojí zhruba stejně finančně nákladné.

"Někteří prvních pár měsíců zkusí dojíždět, ale musí brzy vstávat a vracejí se domů večer tak utahaní, že se nakonec raději ubytují u nás," říká vedoucí vychovatelka z Karlovarského domova mládeže Michaela Kroftová.

kolik co stojí?

Ubytování na internátu
Domov mládeže K. Vary

ubytování měsíčně 1100 Kč
strava denně 66 Kč
Domov mládeže Sokolov a Kynšperk
ubytování měsíčně 990 Kč
strava denně 60 Kč
Domov mládeže ISŠ Cheb
ubytování měsíčně 800 Kč
strava denně 70 Kč
Domov mládeže Mariánské Lázně
ubytování měsíčně 1000 Kč
strava denně 68 Kč
Doprava vlakem
K. Vary - Ostrov
(13 km)
měsíční 303 Kč
pololetní 1820 Kč
K. Vary - Sokolov (24 km)
měsíční 466 Kč
pololetní 2800 Kč
K. Vary - Cheb (57 km)
měsíční 980 Kč
pololetní 5880 Kč
K. Vary - M. Lázně (53km)
měsíční 933 Kč
pololetní 5600 Kč
Cheb - Sokolov (29 km)
měsíční 560 Kč
pololetní 3360 Kč

Menší únava a tedy více sil na učení, to je nesporný argument pro internát při volbě mezi ním a delším dojížděním. "Ráno si studenti mohou přispat třeba až do půl osmé a odpoledne mají víc času na své koníčky. Možností, jak u nás strávit volný čas, je hodně," uvádí Michaela Kroftová. Internát má posilovnu, vlastní bazén, je možné si tady zahrát florbal.

Umělečtěji zaměřené děti mají v Karlových Varech také velké možnosti, včetně výuky hry na hudební nástroje nebo návštěv výtvarných kroužků.

Strava podle většiny ubytovaných studentů ´ujde´. "Není tu komfort jako doma," lze však shrnout do jedné věty.

Život bez rodičů zvládnou i mladší děti

Podle slov ředitele Domova mládeže v Mariánských Lázních Karla Borského většinou bez větších problémů život bez rodičů zvládnou i mladší děti než středoškoláci. "Když začala víceletá gymnázia, přicházely k nám i děti ze šesté třídy. Trochu jsme se toho obávali, ale nedopadlo to z pohledu jejich přizpůsobení nové situaci zase tak špatně. Pravda je, že s takovými dětmi je trochu jiná práce než s těmi staršími," konstatuje Karel Borský.

Složení dětí v mariánskolázeňském domově mládeže odráží skutečnost, že zdejší hotelová škola přitahuje žáky z celé republiky. "Jsou tu děti z Plzeňského kraje, ze Šumavy, Vysočiny, mívali jsme i dost dětí z Moravy," uvádí ředitel.

Navíc tu nejsou jen děti z ´hotelovky´ ale podobně jako ve většině podobných zařízení, i z jiných škol.

Studentů na internátech ubývá

Stejné je to i v Sokolově, kde v Domově mládeže při střední škole živnostenské potkáte i žáky z gymnázia a Integrované střední školy technické a ekonomické. "Dětí je čím dál míň, takže volná místa máme i my, bereme všechno," směje se vychovatelka z Kynšperku Iva Jirsová.

"Máme tu také chlapce z deset kilometrů vzdálené obce, kam však jede pouze jeden autobus ráno a jeden večer, takže není jiné řešení, než domov mládeže," doplňuje vychovatelka.