Ruina Hornického domu v Jáchymově. | foto: Lukáš Kuběna, MF DNES

Jáchymov koupil za 70 tisíc Hornický dům. Za miliony ho nechá zbourat

  • 8
Ruina, zřícenina, největší ostuda. To byl pro Jáchymov dlouhá léta Hornický dům, který strašil lidi na náměstí. Brzy ale dostraší. Radnice rozpadající se budovu koupila za 70 tisíc korun v dražbě. A už plánuje demolici.

Největším přáním starosty Bronislava Grulicha teď je, aby se na jeho místě za rok touto dobou zelenala tráva. "Už jsem požádal statika, zda by nám posoudil, jestli bude stačit prostá demolice," říká.

Hornický dům není jedinou budovou, jejíž ruiny mají osud spočítaný. Radnici už rozhodnutím soudu připadl objekt bývalé Mediky pod Jáchymovem, jehož majitelem byla německá společnost. O dům se ovšem nestarala a s radnicí nemluvila. Na demolici už je vypsané výběrové řízení.

"Zachováme jen torza Petrova mlýna, náklady na demolici budeme po německé firmě vymáhat," říká starosta. Poslední dům, který nechají jáchymovští radní zbourat, je budova bývalého tabáku ve spodní části náměstí. Bojí se, že by se mohla brzy zřítit.

Ačkoli Jáchymov vydražil Hornický dům za pouhých 70 tisíc, městská kasa se kvůli bourání ještě pořádně prohne. Na demolici existují dva odhady, první počítá s částkou 3,8 milionu, druhý - levnější - se dvěma miliony korun.

Hornický dům

Budovu kdysi vyhlášeného kulturního centra Hornický dům před dražbou vlastnila pražská společnost VP Select, která patří ruským a ukrajinským majitelům. Před sedmi lety předložili v Jáchymově návrh rekonstrukce, díky níž by se Hornický dům proměnil v hotelový komplex se 120 lůžky a komfortním kinosálem. Otevřít jej chtěli v roce 2013.

Když Evropa upadla do ekonomické krize, investor ale začal couvat. S nabídkou, že radnice dům za symbolickou korunu koupí, však nesouhlasil. Podnikatelé z východu chtěli půl milionu. Kvůli bezpečnosti lidí jim radnice alespoň nařídila, aby kolem chátrajícího domu postavili plot. Protože zasahoval na městské pozemky, úředníci vyčíslili společnosti jejich zábor. Ten ale neplatila. Když se dluh vyšplhal k 70 tisícům, soud rozhodl o dražbě, radnice, která ji přišla vyhrát, zase o demolici, na kterou kývli i památkáři.

"Uvidíme, s čím teď přijde statik. Pokud by nestačila jen demolice a museli bychom sanovat opěrné stěny, potřebovali bychom až dvojnásobnou částku," konstatuje Bronislav Grulich. Vedení města se proto poohlíží po grantech, a to jak evropských, tak krajských.

Torzo domu, který byl desetiletí centrem společenského života ve městě, tak pošlou brzy k zemi buldozery.

"Dům byl vyhlášený v širokém okolí. Horníci tady tvořili v podstatě jádro pracovní síly. Hodně se hovoří o politických vězních, ale pracovali tady i desítky tisíc běžných horníků. Byly v něm klubovny, kde mohli hrát šachy nebo kulečník, konaly se v něm kulturní představení, bály, plesy a pochopitelně i zasedání tehdejšího národního výboru, protože dům stojí blízko radnice," vzpomínal začátkem letošního roku Oldřich Ježek, bývalý učitel a jáchymovský kronikář.

Tři největší hrůzy Jáchymova, tedy Hornický dům, bývalá Medika a tabák by podle starosty mohly zmizet do dvou let. "Podoba města se začíná měnit k lepšímu," těší ho. Bronislav Grulich má navíc zprávy o tom, že lidé chystají nové fasády, radnice dokončuje rekonstrukci horní části náměstí a začala opravovat jednu opěrnou stěnu.