Jan Rund, autor knihy Sokolovské hospody, v restauraci "U komerčky", která

Jan Rund, autor knihy Sokolovské hospody, v restauraci "U komerčky", která vznikla přestavbou z výměníku a publikace ji také zmiňuje.

Nová kniha nabízí výlet do historie více než stovky sokolovských hospod

  • 0
Není rozhodně žádným štamgastem. Když jde jednou za čas s přáteli posedět, libuje si v nekuřácké restauraci. Přesto Jan Rund napsal a v těchto dnech vydává zajímavou knihu Sokolovské hospody.

V pozoruhodné publikaci zmapoval 122 známých i dávno zapomenutých restaurací, hotelů, ale i heren, které v Sokolově v posledních dvou stech letech existovaly a existují.

Kdo je Jan Rund

Jan Rund se narodil ve Spáleném Poříčí přímo v pivovaru, kde jeho děd působil jako sládek. Vystudoval VŠ báňskou v Ostravě. Věnuje se i psaní, bádání v archivech. Podniká v oblasti inženýrské činnosti a s jeho jménem je spjata řada sokolovských staveb - budova Komerční banky, VZP, Parkhotelu. Už dříve napsal obsáhlou knihu Proměny města Sokolov a pak Sokolovská náměstí v proměnách času. Vloni byl zvolen osobností města.

Koníčkem stavebního technika Jana Runda je architektura a na ní tedy své poctivé tříleté bádání a popis hostinců postavil. Přidal příběhy a osudy hospod, zmínil jejich majitele, slavné hosty, důležité události.

Vše obohatil o vyprávění číšníků. Číšnická legenda Pavel Zelenka bude i kmotrem nové publikace. Jan Rund si dával záležet také na obrazové části publikace. Významné místo v ní mají staré i nové fotografie.

Nebo kuriózní dobové dokumenty - třeba menu z už zaniklé jídelny T 600 z roku 1959 (omáčka s knedlíkem stála 4,80 Kčs), či vyhláška okresního národního výboru z roku 1950 o zákazu podávání tvrdého alkoholu od 8 do 18 hodin, protože nadměrné pití bylo brzdou budovatelského úsilí.

Autor původně doufal, že informace načerpá z fondu státního podniku Restaurace a jídelny. Ten ale není ještě zpracovaný. Takže hledal v okresním archivu, literatuře, ptal se pamětníků. Sepsal i seznam míst, kde lokály asi fungovaly, ale nic bližšího se k nim zjistit nepovedlo.

Jan Rund spolu s fotografem Bedřichem Pokorným všechny hospody prošel, ale ne všude je majitelé nechali uvnitř fotit. I přes prvotní pochybnosti do knihy nakonec zahrnul asijské herny, v nichž se čepuje pivo. Mnohé totiž sídlí v domech, které Rund považuje za stavebně zajímavé.

Útěk na západ i miliony v tašce

Vyprávění o hostincích proložil poutavými historkami. Třeba o trojici přátel, která se v Plzeňce domluvila, že uteče za hranice. Prorazit závory v Pomezí se kumpánům ale nepodařilo.

Nebo o pokladníkovi z dolu Medard, který tašku s miliony korun zapomněl, když šel na pivo. Šťastně ji pak zase našel, ale příhoda se neutajila.

Mimochodem právě Plzeňka (dříve U Tří schodů) vydržela spolu s Korunou téměř celé dvousetleté období. Sám Rund rád vzpomíná na restauraci v hotelu Ohře, který si jeho generace kdysi oblíbila. "Mladí se tu scházeli a věděli, že se tu potkají."

Jan Rund se nezapomněl zmínit ani o návštěvě Karla Maye ve Falknově (dnešní Sokolov). Do Sokolovských hospod vepsal úryvek, v němž May přiblížil svůj zdejší pobyt. I přes pochybnosti se autor publikace o hospodách přiklání k názoru, že slavný německý spisovatel opravdu přespával na Starém náměstí u Steinigerů (dnes sídlo firmy Alva), kde má i pamětní desku.

Připomíná i Masaryka v hotelu Theierl

Podle Jana Runda si pozornost zaslouží i návštěva T. G. Masaryka z roku 1911. Budoucí československý prezident byl tehdy hostem v hotelu Theierl, když přijel podpořit politickou kandidaturu Simona Starka.

"Málokteré město v pohraničí se může pochlubit návštěvou této významné osobnosti," míní Rund. Bývalý hotel už neexistuje, dostal při náletu v roce 1945 přímý zásah a na jeho místě nyní stojí nákupní středisko Perla.

Publikace Sokolovské hospody vychází v nákladu 500 kusů a k mání je v místním muzeu a infocentru. Předpokládaná cena - kolem 300 korun.