Podle pozorovatele počasí Rudolfa Kovaříka se uvedený jev vyskytuje zhruba posledních deset let. (Ilustrační snímek)

Podle pozorovatele počasí Rudolfa Kovaříka se uvedený jev vyskytuje zhruba posledních deset let. (Ilustrační snímek) | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Za současné jarní povodně může změna proudění vzduchu, říká meteorolog

  • 23
Povodně na přelomu května a června? Takový jev dnešní šedesátníci v České republice nepamatují. Podle pozorovatele počasí ze Šindelové Rudolfa Kovaříka za ně může změna proudění vzduchu, kterou zaznamenává posledních pár let. Zjistit, co ji způsobuje, je však podle něj úkolem pro klimatology.

"Byli jsme zvyklí na to, že u nás v tuto dobu převládalo západní proudění vzduchu. Občas se přidalo severní, které se projevilo příchodem Ledových mužů. Ti by se měli v kraji objevit teď v sobotu a neděli. V posledním desetiletí však začalo místo západního proudění převládat kolem přelomu května a června východní," vysvětlil.

Od Černého moře, přes Polsko k nám podle něj putuje vlhký vzduch, který pokračuje k Balkánskému poloostrovu a zpět k Černému moři.

Když nad Českou republikou narazí na chladnější proudění, tak se lidově řečeno vyprší, což zvedá hladiny toků a způsobuje povodně.

"Když se podíváte na Beskydy, kde se vlivem dešťů zvedly řeky naposledy, proudění vzduchu přesně odpovídalo té cestě od Černého moře, přes nás na jih a zpět," uvedl.

Podle pozorovatele jde o jev, který se vyskytuje zhruba posledních deset let. Zda jde o trvalou změnu nebo záležitost, která se opakuje, nedokáže říct, neboť dosavadní pozorování jsou na to příliš krátká. Každopádně si ale myslí, že by nebylo od věci, se na změnu proudění vzduchu v tuto dobu připravit.

"Byl bych rád, kdybychom se stejně jako naši předci, vrátili k čištění koryt potoků a řek. Montujeme sice protipovodňové zábrany, za což jsem samozřejmě rád, ale měli bychom i vyzvedávat nečistoty ze dna," řekl. Takový postup byl podle něj běžný jak na Ohři, tak Vltavě a Labi. Vyzvednuté usazeniny by pak lidé třídili a dál používali.