Podnikatelka Jiřina Regietová věřila, že sváteční kouzlo Vánočního domu bude...

Podnikatelka Jiřina Regietová věřila, že sváteční kouzlo Vánočního domu bude lákat návštěvníky celý rok. Nespletla se. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Milovnice svátků si v Karlových Varech splnila sen, má Vánoční dům

  • 5
V sokolovském panelákovém bytě o velikosti dva plus jedna začala před dvaceti lety snít svůj podnikatelský sen velká milovnice Vánoc Jiřina Regietová. Sen o rozlehlém domě, v němž budou Vánoce po celý rok, je realitou sedmým rokem.

Díky Jiřině Regietové mohou své vánoční sny snít i tisíce lidí v zimě či v létě u půl tisícovky nazdobených stromečků, tisíců vánočních dekorací, skleněných koulí, sněhuláků, svítícího vláčku i oblíbeného akvária s rybičkami, které mají také Vánoce. To vše a mnoho dalšího je k vidění na zámečku Doubí v Karlových Varech, který se stal zásluhou rodiny Regietových jediným Vánočním domem v zemi.

Někdo věří v Ježíška, jiný má odlišné sny. Třeba, že se stane z úřednice podnikatelkou, která bude lidem rozdávat radost. Říká se tomu americký sen. Povídejte, jak se vám splnil ten český?
V bytě jsem měla klasickou obývákovou stěnu, do které jsem si aranžovala dekorace z přírodních materiálů. Na nákup jiných jsem neměla peníze. O zboží byl tak velký zájem, že si pro něj začali do paneláku z Karlových Varů jezdit majitelé květinářství a velkých zahradnictví. A dodnes mi fandí.

V každé pohádce musí být nějaké překážky. Jaké byly ty vaše?
Dost lidí nevěřilo, že o Vánoční dům může být zájem třeba v parném létě a ne jenom krátkou dobu před Vánocemi. Projekt zážitkové výstavy byl mnohými předem zatracovaný. Já jsem ale svému snu natolik věřila a byla přesvědčená, že bude úspěšný, že i přes veškeré překážky jsme již zahájili sedmou sezonu a návštěvníci začali své poznatky a přání psát již do 2. dílu pamětní knihy Vánočního domu. Nejvíce návštěvníků je od nás, ale často k nám přijíždějí i zahraniční turisté. Tento víkend dokonce ze vzdálené Austrálie, Hongkongu, Singapuru a Tchaj-wanu. Mám radost, že sem chodí malé děti s rodiči a po setmění hledají Ježíška. U nás to totiž není jen o nákupech, ale především o zážitcích. Všichni si připadají jako v nebi, dospělí se k nám těší jako malé děti.

Jaké hosty máte nejraději?
Ty, kteří místo chození po supermarketech a nakupování si k nám zajdou za vánoční atmosférou. I když vědí, že žádné dárky nenakoupí. Máte vidět děti s otevřenými pusami, když si prohlížejí akvárium ve kterém mají rybičky nazdobený stromeček. A nejde o žádné počítače ani tablety. Odnesou si „jenom“ vánoční svícen nebo adventní věnec. Myslí na nás pak i doma.

Ve Vánočním domě děláte radost malým i velkým. Návštěvníci se z expozice mimo jiné dozví o charakteristických podobách Ježíška ve Finsku, Bulharsku, Norsku, Švédsku, Itálii a jinde. Nechybí ani děda Mráz. Co v poslední době potěšilo vás?
Jedna seniorka přijela až z Litvínova a darovala Vánočnímu domu do muzea velkou litinovou rybu, kterou našla po devadesátileté babičce na půdě. Sbíráme i různé lyže a sáně a další exponáty, spojené se zimou nebo Vánocemi. Jsou to mimo jiné staré brusle, stojany na stromeček, foukané i perličkové ozdoby, formičky na cukroví. Jezdí u nás i modely historického vláčku Merkur, u kterého stráví tatínkové spoustu času.

O koho zrovna nestojíte?
O ty, kteří by chtěli vykoupit naše muzeum, a také o ty, kteří si k nám chodí něco odnést bez placení... Museli jsme investovat do drahého kamerového systému, abychom minimalizovali ztráty, stačí, že se nepozorností rozbijí někdy i drahé exponáty. Postupujeme individuálně a hodně věcí odpustíme. Ale mrzí nás když někdo s batohem něco rozbije a střepy někam odkopne, aby nebyly vidět. Pak řekneme, že škodu je třeba zaplatit.

A co děláte se znuděnými pány tvorstva, kteří přijdou v doprovodu romanticky založené manželky a předem hlásí, že jsou tady za trest a Vánoce prostě nemusejí?
Pomáhá psychologie. Takovému mužskému řeknu, že je od něj hezké, když manželku doprovodil. Nabídneme jim posezení v Andělské kavárně, kde si dá něco dobrého a postarají se o něj Andělky. Manželky mají více času na prohlídku a páni nestrádají, rozjímají a často také mlsají naše vánoční cukroví.

Ale i tak se vám podařilo dost Karlovaráků naštvat.
Ano, byli šest let zvyklí chodit do Vánočního domu zdarma. V současné době je již ale výstava tak rozsáhlá, obohacená o muzeum a různé atrakce pro děti, že si stojíme za tím, že 50 korun pro dospělé a 30 pro děti za celodenní vstup je cena slušná a dostupná pro každého. A s tvrzením, že jsme obchod, zásadně nesouhlasím. Celý Vánoční dům je jedna veliká výstava originálních dekorací, které nikde v Čechách nenajdete. A to, že si z výstavy může návštěvník cokoliv koupit, je jen přidaná hodnota, ze které mají zvláště děti a maminky radost. Minimalizujeme tím také návaly turistů, kteří k nám začali hromadně jezdit - dostávali nás za nákup produktu od CK jako bonus. Takoví turisté se k nám přijeli vyfotit a vyčůrat a za deset minut je průvodci hnali do autobusu.

Nepropadáte podnikatelskému pesimismu, když na vás v létě na nádvoří Vánočního domu praží sluníčko?
Po sedmi letech se prokázala moje pravda - noví návštěvníci přibývají. Vracejí se i staří zákazníci a přiznávají se, že jsou ve Vánočním domě opakovaně, někteří i sedmkrát. Ani jednou v historii nevynechali. Velkým úspěchem je pro nás, že jsme před nedávnem získali pro Vánoční dům ochrannou známku, zůstane již tedy jediný „Vánoční dům“. Ale k tomu sluníčku: při třiceti stupních se u nás zastaví třeba vodáci, kteří sjíždějí Ohři směrem do Svatošských skal. Sedí v krátkých kalhotách a tričkách na nádvoří a kolem nich jsou Vánoce. Ne že by nakupovali ozdoby, ale velká část z nich na Vánoce přijede. Další letní návštěvníci jsou turisté z místních hotelů a v neposlední řadě také karlovaráci, kteří přivádějí návštěvy a chlubí se (v dobrém slova smyslu) Vánočním domem. Vstup si dávají i jako dárek a překvapení pro své blízké.